Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Wystawy Inaczej niż w raju

Wernisaż Wystawy Inaczej niż w raju
 
Z założenia wystawa ma za zadanie zaprezentować odmienność, z jaką funkcjonują małe oraz wielkie narracje w domenie organizmu urbanistycznego.
gdzie?Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Zaruskiego M. 1a, 76-270 Ustka
kiedy?29 czerwca 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorBałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Bardzo serdecznie Państwa zapraszamy na rozmowę oraz spotkanie z artystami, którzy biorą udział w wystawie, w Ustce, Centrum Twórczej Aktywności. Wystawa nosi tytuł: "Inaczej niż w raju" - to interwencje artystyczne oraz "miasta" destrukcyjne znajdujące się w świecie opowieści globalnych.

W wystawie biorą udział:
* Grzegorz Wróblewski
* Kuba Bąkowski
* Lesław Tetla
* Jolanta Jastrząb
* Wojciech Wilczyk
* Andrzej Tobis
* Nicolas Grospierre
Kuratorem jest zaś: Roman Lewandowski

Z założenia wystawa ma za zadanie zaprezentować odmienność, z jaką funkcjonują małe oraz wielkie narracje w domenie organizmu urbanistycznego. W realiach "nadmiaru wydarzeniowego" miasto współczesne dziś jest areną oddziaływań operacyjnych lub dyskursu władzy uniwersalizującego, który często nie ma zamiaru uwzględnić oczekiwań i potrzeb mniejszościowych grup, indywidualnych, czy też cząstkowych i równie często posiada skłonność do zawłaszczania wielkich przestrzeni i stabilizowania znaczeń.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Narracje mniejszościowych grup są najczęściej artykułowane w realizowanych interwencjach w miejscach - place lub też w punktach - point, a ich cel stanowi transformacja lub/i polisemia znaczeń. Na tle tym bardzo interesująco przedstawić pragnie artystyczną aktywność. Artyści zaś dekonstruują antropologiczne miejsca, jak heterotopie oraz nie-miejsca, te które są pozbawione tożsamości stałej. W przeciwności do większościowych rzeczników narracji, którzy posługują się ciągłościom i rytmem, a także odwołują się do założycielskich mitów, artyści bardzo często lubią sięgnąć do arytmii, antycypacji, czy do retrospekcji. Symptomatycznymi figurami w artystycznym dyskursie stają się często budynki publicznej użyteczności, jak również wyparte miejsca i te zapomniane.

Obrazowane miejsca oraz ośrodki są funkcjonalnym, architektonicznym, a także estetycznym wyrazem etosu tożsamościowego i mythosu społecznego. Dla mniejszościowych grup i dla artystów ta perspektywa może odbiegać daleko od oczekiwań przybyszów i mieszkańców, czemu dał wyraz, między innymi Jim Jarmusch w filmie, o tym samym tytule co nasza wystawa. To przyczyna, dla której artysta traktuje obszar wioski globalnej jak potencjalną scenę.

Na wernisaż wystawy zapraszamy już 29 czerwca 2017 roku.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl