Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Góry widoków. Stanisław Gałek i tatrzańscy pejzażyści jego czasów w kolekcjach Leszka Radwana i Piotra Radwana-Röhrenschefa oraz Witolda Huculaka"

Wernisaż wystawy "Góry widoków. Stanisław Gałek i tatrzańscy pejzażyści jego czasów w kolekcjach Leszka Radwana i Piotra Radwana-Röhrenschefa oraz Witolda Huculaka"
 
Z prywatnych kolekcji wybrali na wystawę prace twórców datowane na przełom XIX/XX wieku, do początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia.
gdzie?Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza. Filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Zamoyskiego W. 25, 34-500 Zakopane
kiedy?18 listopada 2016 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorGaleria Sztuki XX wieku w Willi Oksza. Filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Tatrzańskie krajobrazy były, są i będą inspiracją dla wielu twórców. Karpackie natchnienie, urzeka zarówno artystów wywodzących się z lokalnego środowiska, jak i tych przebywających gościnnie w Tatrach. Prace pejzażystów to łakomy kąsek dla kolekcjonerów, miłośników i mecenasów sztuki.

Wystawa "Góry widoków. Stanisław Gałek i tatrzańscy pejzażyści jego czasów w kolekcjach Leszka Radwana i Piotra Radwana-Röhrenschefa oraz Witolda Huculaka" ma prezentować wybrane malarskie dzieła, skarby ze zbiorów kolekcjonerskich Piotra Radwana Röhrenschefa, Leszka Radwana oraz Witolda Huculaka. Prywatne kontakty kolekcjonerów pojawiły się na gruncie zawodowym. Panów łączy wspólna pasja - kolekcjonowanie pejzaży tatrzańskich.

Z prywatnych kolekcji wybrali na wystawę prace twórców datowane na przełom XIX/XX wieku, do początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Prace tych artystów zobaczyć można w stałej ekspozycji Tatrzańskiego Muzeum (parter Galerii Sztuki XX wieku - Willa Oksza). Tak się przewrotnie składa, że zbiory kolekcjonerskie przede wszystkim dotyczą wspomnianego okresu. Dało to podstawy do stworzenia korelacji między świetną ekspozycją muzealną a wystawą. Stworzyło okazję, w pewnych przypadkach, do intrygujących porównań, a także pozwoliło pogłębić wiedzę na temat tatrzańskich pejzażystów z minionego okresu.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Na szczególne zainteresowanie kolekcjonerów zasłużyła twórczość Stanisława Gałka. Wrzesień 2016 roku był okazją do świętowania dostojnego jubileuszu 140-lecia urodzin Artysty. Stanisław Gałek tworzył w stolicy Tatr przez długie lata, w międzywojennym okresie - zyskał nieoficjalny tytuł najlepszego tatrzańskiego malarza.

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza. Filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem serdecznie zaprasza na wernisaż oraz wystawę, którą obejrzeć można już od 18 listopada!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl