Wernisaż wystawy "Góry (nie)wzruszone"
Wystawa w Zakopanem obejmuje obrazy i rysunki artystki i nosi tytuł: „Góry (nie)wzruszone”.
Gdzie?
Galeria Sztuki Współczesnej Dom Doktora w Zakopanem
Witkiewicza S. I. 19, 34-500 Zakopane
Kiedy?
3 września 2018 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Galeria Sztuki Współczesnej "Dom Doktora" w Zakopanem

Galeria Sztuki Współczesnej, przy ulicy S. I. Witkiewicza 19, Dom Doktora w Zakopanem gościć będzie wystawę organizowaną w ramach "Muzyki na Szczytach - Dziesiątego Międzynarodowego Festiwalu Kameralnej Muzyki". W Domu Doktora, 3 września o godzinie 18:00, rozpocznie się wernisaż prac Aleksandry Rudzkiej - Miazgi zatytułowany "Obrazy i rysunki. Góry (nie)wzruszone".

Artystka utożsamiająca się z Krakowem oraz okolicami Wieliczki, Aleksandra Rudzka-Miazga, prezentuje swe prace w górskiej stolicy pierwszy raz. Wystawa w Zakopanem obejmuje obrazy i rysunki artystki i nosi tytuł: „Góry (nie)wzruszone”. Wystawa została idealnie wpisana w festiwalowy program „Muzyki na szczytach”. Smaczku dodaje fakt, iż na miejsce prezentacji wybrano ponad stuletnią willę zaprojektowaną w stylu zakopiańskim. Willa należy do rodziny zasłużonego lekarza oraz społecznika Wacława Kraszewskiego i stan ten utrzymuje się już od ponad trzech pokoleń.

Dom Doktora - Galeria Sztuki Współczesnej funkcjonuje w zakopiańskiej przestrzeni już od ponad dwudziestu pięciu lat. Inicjatywę uruchomiła wnuczka słynnego Doktora, Magda Kraszewska, która również należy do artystycznego świata. W galerii regularnie organizowane są wystawy o różnorodnym charakterze. Zwykle jest to tematyka górska.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Kuratorka wystawy, Anna Baranowa, zwraca uwagę na fakt, iż sposób prezentowania gór nie należy do najłatwiejszych wyzwań malarstwa pejzażowego. Wystawa w oczywisty sposób nawiązuje do klasycznej pozycji wydawniczej Jacka Woźniakowskiego zatytułowanej "Góry niewzruszone" wydanej w 1974 roku. Woźniakowski niemal od pierwszego rozdziału drąży zapytanie: „Czy można dobrze namalować góry?”. W swym pytaniu odnosił się do malarstwa polskiego i europejskiego. Podobne wątpliwości formułowała kontynuatorka koncepcji Anna Król. Autorka w rozbudowanym albumie, "Wiatr halny" zgromadziła najtrafniejsze przykłady tatrzańskich wrażeń oraz "krajwidoków" zaczerpniętych z polskiego malarstwa XIX oraz XX wieku. Łatwo zauważyć, że im bliżej współczesnym czasom, to pojawia się mniej uznanych dzieł. Rzec można, iż temat uległ wyczerpaniu. W albumie pojawiają się prace Andrzeja Wróblewskiego, Ireny Trzetrzewińskiej, Władysława Klamerusa - górskich malarzy tworzących w drugiej połowie XX wieku.

Chociaż brzmi to niczym paradoks, to trudno nie zauważyć, że im mocniej rozpowszechniona jest górska turystyka, to proces malowania gór jest zdecydowanie utrudniony. Anna Baranowska zaznacza, iż zdaje sobie sprawę z tego, że problem dotyczy przede wszystkim samego malarstwa. Górskie inspiracje, tematyka górska nie jest już tak atrakcyjna, jak kiedyś. Niestety, teraz trudno jest przełożyć "doznania nieprzekładalne" na nowoczesny język przypisany plastyce. Wyjątkiem w tej skomplikowane sytuacji jest postać Aleksandry Rudzkiej-Miazgi, która jest autorką serii "Od-czuwanie góry". Cykl powstał na przełomie zimowych i wiosennych miesięcy i stanowił twórcze podsumowanie wieloletniej fascynacji autorki górami. Pasję związaną z górskimi wędrówkami Aleksandra Rudzka-Miazga dzieli ze swym mężem, Jerzym Mizagą. Małżeństwo w latach od 2006 do 2015 wspólnie, wielokrotnie przemierzyło Alpy, Tatry, Dolomity, Beskidy i Czarnohorę.

Aleksandra Rudzka-Mizaga wyznała, że w tym okresie wielokrotnie uświadamiała sobie, iż pragnie namalować góry, ale te aspiracje długo czekały na odpowiedni moment. Warto nadmienić, iż Aleksandra Rudzka-Miazga spogląda na góry okiem nie tylko miłośniczki oraz artystki. To także dobry fachowiec, geolog. Artystka jest absolwentką Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie oraz, oczywiście, Akademii Sztuk Pięknych również w Krakowie. Te zróżnicowane podstawy pozwalają jej spojrzeć na góry z różnych perspektyw. To daje podstawy do różnorodnych doznań: estetycznych, duchowych, materialnych. Artystka w serii zatytułowanej "Od-czuwanie" odważyła się utrwalić to, co utrwaliła pamięć i emocje. I nie są to zapisy konkretnych szczytów, czy też górskich pasm. To raczej zapisy wrażeń, uczuć, a także starania, by to co stanowi istotę gór i ich tajemnicę nieco oswoić.

Artystka Aleksandra Rudzka-Miazga przy malowaniu „niewzruszonych gór”, zawsze dzieli się z widzami swoimi wzruszeniami i znajduje dla nich odpowiednie formy plastyczne świeże i trafne, jednocześnie oszczędne i poruszające, subiektywne i uniwersalne. Serdecznie zapraszamy na wystawę, którą otwiera wernisaż zaplanowany na 3 września. Zapraszamy

do Domu Doktora Galerii Sztuki Współczesnej - godzina 18:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl