Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy dzieł Wiesława Obrzydowskiego

Wernisaż wystawy dzieł Wiesława Obrzydowskiego
 
Artysta był jednym z największych, absolutnie niepodważalnych i niebanalnych autorytetów w sztuce współczesnej z przełomu wieków XX oraz XXI na świecie, a także w naszym kraju.
gdzie?Galeria Gołogórski
Grodzka 29, 31-001 Kraków
kiedy?15 września 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorGaleria Gołogórski

Autorska Galeria Mariana Gołogórskiego ma wielki zaszczyt zaprosić Państwa na malarską wystawę Wiesława Obrzydowskiego, który żył w latach 1938 do 2017.

Artysta był jednym z największych, absolutnie niepodważalnych i niebanalnych autorytetów w sztuce współczesnej z przełomu wieków XX oraz XXI na świecie, a także w naszym kraju. Twórca niekwestionowany "Nowych dzikich", jak również uznany za prekursora kierunku tego w globalnej skali. To najbardziej autentyczny, artysta bezkompromisowy, jakiego znał Marian Gołogórski. Nie istniały bowiem dla niego żadne formalne ograniczenia. Genialnie potrafił malować i to na byle czym, jak również tym co miał akurat pod ręką. Używał kolorów oraz form z ogromną maestrią, a także bez ograniczeń.

Miał w swoim władaniu, tzw. "gest malarski", co uznaje się za wielki boski dar. Obrzydowski naruszał wszelakie kanony malarskiego warsztatu. Ze swojego ubóstwa stworzył walor, który był w końcu kluczem do jego wielkości. Artysta żył oraz umarł w biedzie. Jednak bywał on szczęśliwy, a i kochał kobiety. Zostawił po sobie, wielkie bogactwo przeznaczone dla kultury światowej oraz polskiej. Obrazy Obrzydowskiego z pewnością przetrwają próbę czasową, i bardzo możliwe, iż okaże się on największym z największych. Wystawa - pierwsza ważna miała miejsce w latach osiemdziesiątych. Tak rozpoczęła się kariera w Galerii Autorskiej, znajdującej się w Krakowie.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Wiesław Obrzydowski był krakowianinem, a także absolwentem Wydziału malarstwa na krakowskiej ASP, pod kierownictwem profesora Wacława Taranczewskiego, Czesława Rzepińskiego i Tadeusza Łakomskiego. Uzyskał dyplom w roku 1966 (pracownia Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Artysta był głównie portrecistą, przedstawiał w swych działaniach przede wszystkim najbliższe jemu otoczenie, zaułki Kazimierza oraz rodzinę. Malarstwo Wiesława Obrzydowskiego jest spontaniczne, żywiołowe, bardzo prawdziwe, a nawet nierzadko obsceniczne. Często artysta malował na rzeczach codziennego użytku: szafach, drzwiach, nawet walizkach.

Płótna jego zapełnione zazwyczaj są z dwóch stron zaś ramy są elementem kompozycji. Został Obrzydowski umieszczony w wielu publikacjach, jak między innymi: "Encyklopedia Kultury Polskiej XX wieku – Od Awangardy do Postmodernizmu"; czy też w "Słowniku malarzy polskich". Prace Obrzydowskiego mają swoje miejsca w zbiorach krakowskiego Muzeum Narodowego, katowickiego Muzeum Śląskiego, krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w wielu innych instytucjach oraz kolekcjach prywatnych za granicą (Stany Zjednoczone, Niemcy) i w kraju.

Na wernisaż wystawy prac artysty zapraszamy bardzo serdecznie już 15 września 2017 roku, do krakowskiej Galerii Gołogórski, która znajduje się przy ulicy Grodzkiej 29. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a rozpocznie się ono od godziny 18:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl