Wernisaż wystawy "Duchy materii"
Na bazie wielu ujęć konkretnych ludzi, czyli ich "materii", został zbudowany wizerunek totalny. Casaretto wykorzystał taką syntezę w swych rzeźbach.
Gdzie?
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
Kiedy?
24 października 2019 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Wystawa to kolejna odsłona z cyklu prezentacji indywidualnych artystów, jakich dzieła są w Kolekcji MOCAKu. Ukażemy Państwu siedemnaście prac pochodzących z lat od 2014 do 2019. 7 z tych prac powstawało specjalnie na krakowską wystawę. Guido Casaretto przyszedł na świat w roku 1981 w Turcji. Tworzy on oraz żyje na stylu kultur. Artysta dorastał w Grecji, a także we Włoszech, zaś teraz zamieszkuje Stambuł. Jego włoscy przodkowie wyemigrowali do Azji Mniejszej, kiedy panowało imperium osmańskie. Jednak nigdy nie udało im się zasymilować - stali się jednak częścią społeczności, jaka jest określana lewatyńską tworzoną przez chrześcijańskich imigrantów francuskich, włoskich oraz angielskich. Guido Casaretto skończył studia na Uniwersytecie Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa - Mimar Sinan (Stambuł), a także na Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki Konceptualnej i Malarstwa (Bolonia). Dystansuje się od wpływów jakiejkolwiek z kultur na twórczość artystyczną, chociażby można odnaleźć w niej czasami nawiązania do tradycji oraz sztuki włoskiej.

Casaretta interesuje się wszelakiego rodzaju materiami. Góry, morza, ale także drewno i kamień. Bada również materię „przerobioną”, przy czym analizuje właściwości mebli oraz stropów. Natomiast zwieńczeniem takich zainteresowań jest "ludzka materia". Wobec podstawowych tworzyw artysta stosuje tradycyjne techniki, wykorzystując doświadczenie malarzy, rzemieślników oraz rzeźbiarzy. Zaś w odniesieniu do rzeczy wykonywanych przez człowieka te metody są coraz bardziej skomplikowane, między innymi szafy zostaną zmielone, natomiast w uzyskanego w ten sposób materiału pomieszanego z klejem powstaną ich bezużyteczne kopie. Artysta najdziwniejszą metodę przyjął jednak odnosząc się do człowieka. Trafił w internecie na modele uniwersalne sylwetek ludzkich, które zostały stworzone na potrzeby komputerowych animacji. Na bazie wielu ujęć konkretnych ludzi, czyli ich "materii", został zbudowany wizerunek totalny. Casaretto wykorzystał taką syntezę w swych rzeźbach. Zainteresowania malarza mają szczególny charakter. Sztuka artysty może wydawać się wizjonerska. Zatem on sam analizuje materie Wszechświata, zaś później z pomocą różnorodnych mediów może tworzyć ich atrapy. Sugeruje tym samym, iż nasza przyszłość jest perfekcyjną sztucznością.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 24-go października 2019 roku, do krakowskiego Muzeum sztuki Współczesnej MOCAK, znajdującego się przy ulicy Lipowej 4. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i jest bezpłatne.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl