Wernisaż wystawy "Duch i materia"
Forma retrospektywna ekspozycji pokazuje pierwszy raz, część twórczego dorobku, którego mianownikiem wspólnym jest miasto Zakopane
Gdzie?
Miejska Galeria Sztuki im. W. hr. Zamoyskiego w Zakopanem
Krupówki 41, 34-500 Zakopane
Kiedy?
2 czerwca 2017 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem

Bardzo serdecznie Państwa zapraszamy na wystawę, pod tytułem: "Duch i Materia" Marka Szali, która odbędzie się już 2 czerwca 2017 roku, w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. Zaprezentowana zostanie wystawa w granicach obchodów dwudziestej Rocznicy Wizyty Świętego Jana Pawła drugiego, właśnie w mieście Zakopane. Przedstawiona zostanie natomiast niezwykła twórcza praca artysty.

Forma retrospektywna ekspozycji pokazuje pierwszy raz, część twórczego dorobku, którego mianownikiem wspólnym jest miasto Zakopane postrzegane jako punkt na polskiej mapie. Ten wspólny mianownik ukazany jest przez miejsce realizacji, związki osobiste autora oraz inicjatorów przedsięwzięć. Natomiast samo miasto zdecydowało w znacznej mierze o biografii, a także o artystycznej drodze autora. To miejsce posiadające szczególny historyczny klimat, jak również intelektualny oraz twórczy. Rezultaty plastycznej aktywności są zatem owocami współpracy wielopłaszczyznowej z samorządowymi władzami, z instytucjami kulturalnymi oraz z kościołem, realizacja wielkich i spektakularnych wydarzeń polityczno - społecznych i kulturalnych w ostatnim 20-leciu, jak na przykład:

* Oprawy plastyczne oraz scenografie licznych edycji na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Ziemiach Górskich
* Pawilon Polski i jego scenografia na przemysłowo- turystycznych targach Unii Europejskiej, pod nazwą Foirexpo (1994)
* dwie ceremonie otwarcia oraz zamknięcia i ich scenografie Zimowych Uniwersjad, miasto Zakopane rok 1993 i 2001
* Koncepcja odautorska Ołtarza Papieskiego znajdującego się na Wielkiej Krokwi, jak również Msza Święta Pontyfikacyjna, z roku 1997
* Wigilia Polska w Watykanie, a w tym: Chinka, Stół oraz Szopka, rok 1997, Rzym
* Projekt Giewont w Ogrodach Watykańskich, z roku 2003

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Wydarzenia te, które promowały miasto Zakopane na wielką skalę światową, gromadziły ogromną widownię oraz miliony osób przed ekranami telewizorów. Ideowe założenie ekspozycji oparte jest na zestawieniu 2 biegunów kreacyjnego procesu: koncepcji pierwszej, a także ostatniej realizacji - odbitki i matrycy, ukończonej rzeźby oraz szkicu, projektu i scenografii już gotowej, także zadań realizowanych najczęściej z użyciem sprzętu ciężkiego oraz setek wykonawców, czasem jednak w wielomiesięcznych, samotnych zmaganiach w pracowni. Miedzy punktami tymi jest zawarta faza nieartykułowana procesu.

Obszar "technologii", który stanowi zawsze tajemnicę osobistą, pozostawianą dla wyobraźni oraz ciekawości widowni. Wzdłuż wyznaczonej w taki sposób osi, są usytuowane kontrapunktowo grafiki, rysunki oraz rzeźby, czyli osobiste, kameralne, intymne formy, zadedykowane ludziom stojącym najbliżej artysty, a także swojej niełatwej autobiografii. One są punktem odniesienia, początkiem i ziarnem dla wielkich projektów oraz innych realizacji. W tym mikrokosmosie osobistym rozstrzyga się zasadnicze kwestie, które później są realizowane w skali monumentalnej wnętrza, świątyni, sceny, czy też pleneru. Całości dopełnia obszerna dokumentacja filmowa oraz fotograficzna. Wystawa, która odbędzie się w czerwcu jest pierwszą wystawą indywidualną Marka Szali w galerii zakopiańskiej, na przestrzeni trzydziestu lat twórczej pracy.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl