Wernisaż wystawy "Bieg linii / The Course of Line"

Wernisaż wystawy "Bieg linii / The Course of Line"
Czarno białe i surowe fotografie pokazują jednak wspólny element, którym jest estetyczna forma życia, plątanina biomorficznych struktur, linii oraz konturów, które często budzą zachwyt albo nienawiść.
Gdzie?
Galeria ZPAF w Krakowie
Św. Tomasza 24, 31-027 Kraków
Kiedy?
20 kwietnia 2018 od 18:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Galeria ZPAF

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wystawę prac Michała Zawady, która odbędzie się już 20-go kwietnia 2018 roku, w krakowskiej Galerii ZPAF, znajdującej się przy ulicy Świętego Tomasza 24. Wydarzenie jest bezpłatne, a rozpocznie się o godzinie 18:30.

Dlaczego pewne typy lasu zostały objęte niegdyś ochroną? I dlaczego określony fizjonomiczny typ uznany został za gorszy, czy lepszy oraz przyporządkowany ku rasie panów albo niewolników? Zatem co decyduje o przebieganiu przyszłej, czy też aktualnej biopolityki, która jest nakierowana ku ratowaniu lub eksterminacji?

Wystawa artysty - Michała Zawady to zderzenie zdjęć, które pochodzą z dwóch różnych porządków, jak wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka: obrazy Puszczy Białowieskiej oraz zespoły odlewów gipsowych przedstawiających głowy, które w okresie pierwszej wojny światowej służyły do badań nad dziedziczeniem oraz nad rasą. Czarno białe i surowe fotografie pokazują jednak wspólny element, którym jest estetyczna forma życia, plątanina biomorficznych struktur, linii oraz konturów, które często budzą zachwyt albo nienawiść.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

A dostrzeżona i później wydobywana z tła linia - zmienna, czy regularna, rozgałęziona czy też nie - mogłaby stać się miarą człowieczeństwa oraz piękna, wytyczać nam kierunki naszych działań, a także estetyczne granice. Czy zatem nadal będzie nam dane patrzeć na piękno natury nie naruszonej przez ludzi? Czy też forma ludzkiego ciała w przyszłości będzie miała jakikolwiek wpływ na społeczną hierarchię? W okresie bardzo intensywnych zmian społecznych i politycznych Zawada stara się zachęcać Państwa do przemyśleń naszych sposobów patrzenia, jak również ujawnia zmysł porządku kulturowego, prowokuje, żeby śledzić bieg linii.

Kuratorem wystawy jest Paweł Brożyński.
Artysta - Michał Zawada przyszedł na świat w roku 1985, studiował natomiast historię sztuki na UJ oraz malarstwo na ASP, Kraków. Od roku 2012 to asystent w Pracowni Malarstwa u Profesora Andrzeja Bednarczyka. Przede wszystkim zajmuje się on malarstwem, sztuką wideo oraz fotografią. Poza tym interesuje się kontekstualną aktywnością plastycznych mediów, a także analizą fenomenu wizualności i obrazu. W swej twórczej drodze nawiązał dialog z teorią artystycznej sztuki, antropologią i z visual studies. Cykle, które artysta konstruuje odnoszą się często do relacji ustanowionej między procesem wytwarzania podmiotowości fantazmatycznej obrazu, a budowaniem człowieczej tożsamości w historycznym kontekście, a także w społecznym. Jest również laureatem Stypendium Republiki Austriackiej. Sprawuje od roku 2016 ważną funkcję Prodziekana na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki, Kraków.

Wydarzenie odbędzie się w granicach KRAKERS 2018.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl