Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979"

Wernisaż wystawy "Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979"
 
Na wystawie prezentowane są w większości: malarstwo, obiekty oraz instalacje. Pojawiają się również komiksy, fotografie, a także performance.
gdzie?Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
kiedy?19 października 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

W serii prezentacji zatytułowanych "Artyści z Krakowa" organizatorzy odnoszą się do legendy miasta. Legendy, która opowiada o artystycznych wątkach w historii genius loci. Już od połowy dziewiętnastego wieku historie te kreują wybitne osobistości i niezwykłe postaci. Kraków to miasto, które zasłynęło z inicjowania sztuki. To tu pojawiła się pierwsza akademia sztuk pięknych, w 1818 roku, pierwsze narodowe muzeum w 1879 roku oraz pierwszy w Polsce instytut zajmujący się historią sztuki, w 1882 roku.

Kraków zawsze kojarzony był z kulturą i wiadomo, że do dnia dzisiejszego jest to najistotniejszy przemysł tego miasta. "Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979" to druga już wystawa z biennalowej serii, podczas której ukazane są najistotniejsze tendencje sztuki współczesnej dominujące w Krakowie. Jedna z pierwszych odsłon wystawy obejmowała artystów urodzonych w okresie 1980-1990. Twórcy prezentowani podczas wystawy są absolwentami ASP na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Większość z nich funkcjonuje w międzynarodowych kręgach kulturowych. Spora grupa reprezentuje środowisko akademickie uczelni artystycznych.

Dobór prac prezentowanych podczas wystawy nie jest oczywiście przypadkowy, ale również nie stosowano tu żadnego szczególnego klucza w doborze. Na wystawie prezentowane są w większości: malarstwo, obiekty oraz instalacje. Pojawiają się również komiksy, fotografie, a także performance.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

W pracach skupionych wokół wystawy dostrzec można liczne inspiracje. Szczególnie widoczne są wpływy filmu, sztuk wizualnych, literatury, a także kwestie polityczno-społeczne. Szczególnie krytyczny pogląd na otaczającą rzeczywistość prezentują artystki. W zamian proponują wizję lepszego świata oraz pomoc w rozpoznawaniu i definiowaniu problemów nurtujących społeczeństwo. Na wystawie pojawiają się prace o charakterze outsiderskim i kontemplacyjnym, które pomagają przenosić ludzkie emocje i stany wewnętrzne w strefę zarezerwowaną dla natury lub abstrakcji.

Tuż obok przestrzeni kolekcji zarezerwowano strefę dla aneksu Artystów z Krakowa. Są to prace ośmiu artystów: Karoliny Kowalskiej, Rafała Bujnowskiego, Pawła Książka, Małgorzata Markiewicz, Marcina Maciejowskiego, Bartka Materki, Wilhelma Sasnala oraz Joanny Pawlik. Prace wymienionych twórców znajdują się na stałe w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W większości są to poprzednie realizacje, które ukazują szersze spectrum działalności artystycznej wymienionych postaci.

Wystawie towarzyszy polsko-angielska publikacja. Wydanie tej pozycji zaplanowano na koniec bieżącego roku. W albumie, obok kuratorskiego tekstu zamieszczony zostanie wywiad z profesorem Leszkiem Misiakiem, a także esej autorstwa Agaty Pyzik. Druga część albumu zawiera fragmenty poświęcone poszczególnym artystom. Tu oprócz biogramów pojawią się zdjęcia dokumentujące pracownię artystów, a także reprodukcje prac, które prezentowane są podczas wystawy. Ciekawym pomysłem okazała się płyta, która dołączona została do albumu. Na płycie zapisano wywiady z artystami, którzy dzielą się informacjami oraz przemyśleniami na temat inspiracji oraz osobistych fascynacji.

Serdecznie zapraszamy! Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie. Wernisaż wystawy "Artyści z Krakowa. Generacja 1970–1979" odbędzie się 19 października o godzinie 18:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl