Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Wernisaż Wystawy Andrzeja Filipowicza
Cechą charakterystyczną prac Filipowicza jest niezwykła lekkość, rozmach i finezja jednocześnie.
Gdzie?
Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
Kiedy?
30 marca 2017 od 17:30 do 20:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Państwowa Galeria Sztuki

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie 30 marca otworzy wystawę Andrzeja Filipowicza "Retrospekcja piękna" wernisażem, który zaplanowano w godzinach od 17:30 do 20:00. Serdecznie zapraszamy, Plac Zdrojowy 2!

To już ponad dwadzieścia lat działalności artystycznej malarza Andrzeja Filipowicza i data ta stała się okazją do pewnej retrospekcji – czyli spojrzenia w przeszłość. To okazja do prezentacji osiągnięć twórczych. Aktualnie w malarskim dorobku Andrzeja Filipowicza można wyróżnić aż trzy zasadnicze cykle dzieł. Są to z pewnością portrety, akty i pejzaże.

Trudno wskazać na ulubiony temat, wszystkie bowiem angażują artystę w podobnym stopniu, chociaż – wydaje się, że najwięcej troski i zaangażowania Andrzej Filipowicz oferuje scenom, w których pierwsze skrzypce gra kobieca postać. W ujęciach całych postaci oraz w portretowych ujęciach, pięknym – uroczym kobietom, towarzyszą przeróżne, zwykle symboliczne – atrybuty. Wynikające z nich interpretacje oraz skojarzenia sprawiają, iż kobiece portrety, stają się raczej portretami - symbolami, a nie zatrzymanymi w obiektywie wizerunkami konkretnej persony.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Charakterystycznym rysem w malarskiej twórczości Andrzeja Filipowicza jest ukształtowana przez lata technika, wykorzystywana przy tworzeniu, zwykle na płótnie, dzieł. Cechą charakterystyczną prac Filipowicza jest niezwykła lekkość, rozmach i finezja jednocześnie. Obszar maniery twórczej – czy też (jak kto woli) obszar stylistyczny – w pracach malarza z Grodna to bogata nastrojowość i dekoracyjność jednocześnie, która (szczególnie w figuratywnych kompozycjach – a szczególnie w kobiecych portretach) wykorzystuje całą kolekcję symboliki i reminiscencji odnoszących się do bogatych tradycji europejskiego malarstwa.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl