Wernisaż Wystawy Agnieszki Zalotyńskiej “Północ/Południe”

Wernisaż Wystawy Agnieszki Zalotyńskiej “Północ/Południe”
„Północ/Południe” jest wizualnym esejem o nieobecności. Interpretuje i prezentuje dwie historie osobiste o migracjach rodzinnych za pomocą map autorskich oraz fotografii archiwalnych.
Gdzie?
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Krupówki 10, 34-500 Zakopane
Kiedy?
28 listopada 2019 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

„Północ/Południe” jest wizualnym esejem o nieobecności. Interpretuje i prezentuje dwie historie osobiste o migracjach rodzinnych za pomocą map autorskich oraz fotografii archiwalnych.

Opowiada o Jerzym Sewerynie i Władysławie Zalotyńskim - nie poznanych nigdy dziadkach artystki. Władysław Zalotyński był skoczkiem narciarskim oraz technikiem dentystycznym. Jerzy Seweryn był natomiast kierowcą zawodowym. Połączyła ich zawiła biografia, która wiąże się z miejscami konkretnymi - tytułowymi skrajnymi punktami, znajdującymi się na mapie naszego kraju. Wystawa jest zaś spóźnionym spotkaniem, czy też upominaniem się o pamięć przodków. Oś narracyjną natomiast stanowią mapy, jakie zostały wykonane w technice kolażowej. Jednakże nie są one obiektywnym obrazem terytorium, ale nośnikiem pamięci, który utrwala tożsamość miejsc i jednostek.

„Północ/Południe” ma za zadanie przetwarzać archiwa pamięci oraz wspomnienia, przy czym wykorzystywać je w charakterze budulca uniwersalnej opowieści, wpisując historie nielinearne do szerokiego kontekstu przemian historyczno-kulturowych. Ponad to artystka opracowuje wspomnienia i fotografie, aby w twórczym procesie nadawać nowy kształt archiwom rodzinnym.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Wystawa łączy wizualne sztuki oraz rozumianą nowocześnie archiwistykę. Nie jest to jedynie zbiór informacji, ale interpretacja opierająca się na kontrastach: stare/nowe, północ/południe, znane/nieznane, obecne/nieobecne, tutejsze/obce, przetworzone/tworzone, lub także analogowe/komputerowe.

Artystka-archiwistka - Agnieszka Zalotyńska jest absolwentką wiedzy o kulturze (Uniwersytet Jagielloński) oraz sztuki mediów (Akademia Sztuk Pięknych - Warszawa). Notuje, rysuje i fotografuje. Remiksuje i kolekcjonuje analogowe oraz cyfrowe mapy. Podejmuje szereg zagadnień związanych z identyfikowaniem miejsc. Skutkuje to odkrywaniem znaczeń komponentów miejskich, jednak jest również próbą odpowiedzi na pytania, jak między innymi, co oznacza: “jestem tu”. Podejmuje chętnie wyzwania eksplorując co rusz nowe pola twórczej aktywności. Zamieszkuje w stolicy.

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 28-go listopada 2019 roku, do zakopiańskiego Muzeum Tatrzańskiego imienia Dra Tytusa Chałubińskiego, znajdującego się przy ulicy Krupówki 10. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl