Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Adam Smolana 1921-1987"

Wernisaż wystawy "Adam Smolana 1921-1987"
 
Pracownia sopocka, w której artysta tworzył funkcjonuje po dziś dzień i gości innych artystów.
gdzie?Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
kiedy?9 października 2017 od 19:00 do 19:30
organizatorPaństwowa Galeria Sztuki

Tytuł wystawy zawiera w sobie imię, nazwisko oraz lata życia - jest zatem wskazówką dla szerszej publiczności. Gdyby wciąż żył dobiegałby teraz setki. Przeżył ciężkie wojenne czasy, a także PRL. Był pedagogiem i społecznikiem. Kochał polskie Tatry, ale podróżował także po świcie. Był bardzo związany ze środowiskiem artystycznym z Trójmiasta, jak również z dzisiejszą ASP, Gdańsk. To miejsce było zresztą współtworzone przez Adama Smolanę, w którym pełnił różne akademickie funkcje, jednak nie tylko tutaj.

Pracownia sopocka, w której artysta tworzył funkcjonuje po dziś dzień i gości innych artystów. To miejsce znajduje się pod czujną opieką rodziny. Witold Węgrzyn - także profesor Akademii Sztuk Pięknych, wykonał fotografię pracowni, znajdującej się przy ul. Obrońców Westerplatte, Sopot na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był to moment rozkwitu twórczych możliwości Adama Smolany. Fotografia jest częścią wystawy. Oprócz drewnianych rzeźb zobaczą Państwo także dokumentalną filmową rejestracje rozmowy z artystą, fotografie historyczne oraz użytkowe przedmioty, które wykonał profesor, na co dzień funkcjonujące i będące częścią domu zamieszkałego niegdyś przez niego.

Razem z przedmiotami osobistymi stanowić będą część instalacji, która została przygotowana na tę ekspozycję. Artysta był humanistą. Swą główną misję, jaką było współtworzenie odpowiedzialności starał się realizować na polu sztuki oraz polu edukacji. Sam człowiek oraz jego starania, uroda, a także kondycja to częste tematy prac Adama Smolany.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 9-go października 2017 roku, do sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, znajdującej się przy Placu Zdrojowym 2, od godziny 19:30.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl