Wernisaż Weroniki Teplickiej „Opowieści o codzienności. Między latem i latem”

Wernisaż Weroniki Teplickiej „Opowieści o codzienności. Między latem i latem”
Z pozycji obserwatorki szuka analogii między swym życiem jako artystki, która żyje na peryferiach i życiem mieszkańców Ustki, ale poza sezonem turystycznym.
Gdzie?
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Zaruskiego M. 1a, 76-270 Ustka
Kiedy?
26 lutego 2020 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Projekt, pod tytułem: „Opowieści o codzienności. Między latem i latem” to kontynuacja długofalowych twórczych praktyk, które polegają na rejestrowaniu życia artystki na prowincji. To metoda, by tworzyć sztukę w miejscu, gdzie ograniczony jest dostęp do niej. Z dala od centrum nie uczestniczy w artystycznym obiegu, może tylko skupiać się na swych wewnętrznych przeżyciach oraz postawić siebie w charakterze bohaterki tychże poszukiwań. Wyjazd na artystyczną rezydencję w CAT był długo planowaną wyprawą, chociaż jej cel jest 89 kilometrów od jej miejsca zamieszkania.

Zależało jej głównie na odnalezieniu przestrzeni, w jakiej mogłaby się poświęcić tylko twórczości, a oddalić od siebie dylematy egzystencjalne. Jednakże właśnie tu zdała sobie sprawę, że jej dążenia są bezcelowe. Będąc na rezydencji, jaka przypominała pobyt w sanatorium, artystka koncentruje się na wszystkich stanach przyziemnych oraz przedmiotach, które są potrzebne do egzystencji. Szuka nieustannie przez działania wirtualne, kontaktów z rzeczywistością. Postanowiła zbudować zatem narrację opierającą się na zebraniu tych doświadczeń, na kolekcjonowaniu wycinków zdarzeń powtarzalnych, na odnotowywaniu drobnych zmian oraz zaburzeń jej działań rutynowych. Zwraca uwagę zwłaszcza na to, jak zaczyna się zadomawiać w zupełnie nowym miejscu, a także oswajać „nieznane”. Autorka czyni również zabiegi, by poznać mieszkańców oraz nawiązać z nimi relację. Z pozycji obserwatorki szuka analogii między swym życiem jako artystki, która żyje na peryferiach i życiem mieszkańców Ustki, ale poza sezonem turystycznym.

Inspiracją bezpośrednią do udokumentowania swej doczesności jest esej, pod tytułem: „Szczeliny istnienia” - Jolanty Brach-Czainy i twórczość Georgesa Pereca. Ten projekt polega na zbieraniu zapisków o jej zwykłych czynnościach powtarzalnych oraz o drobniejszych wydarzeniach, tworzeniu kolaży z przekroju jej rzeczywistości (migawek jej codzienności) oraz podpatrywanych kadrów dotyczących życia mieszkańców Ustki. Artystka tworzy również eksperymenty dotyczące wideo i przenosi na nie swoje malarskie doświadczenia. Stara się także malować, ale bez malowania, czyni rezultatem swój twórczy proces. Do podobnych działań zaprosiła panie uczęszczające do Klubu Seniora. W trakcie warsztatów będzie zachęcać do integrowania w swoje malarstwo, albo do tworzenia całkiem nowych obrazów, używając w tym celu jej prac.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Weronika Teplicka przyszła na świat w roku 1981. Skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych, wydział Malarstwa w Poznaniu. Obecnie jest to Uniwersytet Artystyczny. Uzyskała dyplom u profesora Piotra C. Kowalskiego, jak również studiowała na Accademia di Belle Arti (Neapol). Głównie zajmuje ją malarstwo, instalacja oraz tworzy obiekty ze swych nieudanych obrazów, pamiątek rodzinnych, odpadów i tak dalej. W ostatnim czasie realizuje również filmy o swym życiu na prowincji. Prace artystki znajdują się, między innymi w kolekcji BWA Galerii Bielskiej. Pracuje i mieszka na Pomorzu.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 26-go lutego 2020 roku, w usteckim Centrum Aktywności Twórczej, przy ulicy Zaruskiego M. 1 a. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 i jest bezpłatne. Organizatorem jest Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl