Wernisaż Rzeźby Stanisław Kośmiński "Człowieczeństwo"

Wernisaż Rzeźby Stanisław Kośmiński "Człowieczeństwo"
Przesłaniem głównym naszej wystawy jest próba opowiedzenia o przeróżnych aspektach człowieczeństwa.
Gdzie?
Galeria Sztuki Nowy Warzywniak
Opata Rybińskiego J. 25, 80-320 Gdańsk
Kiedy?
19 kwietnia 2018 od 19:00
Organizator
Fundacja Wspólnota Gdańska

Stanisław Kośmiński jest artystą, który przyszedł na świat w Zakopanem, w roku 1987. Jest absolwentem Państwowego Liceum Plastycznych Sztuk imienia A. Kenara, Zakopane, z roku 2007. Skończył także Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Toruń, kierunek Rzeźba, z roku 2013. Natomiast w roku 2017 Kośmiński obronił swoją pracę doktorską. Artysta głównie tworzy w drewnie, tak małe rzeźbiarskie formy, jak również monumentalne realizacje. Ponad to zajmuje się medalierstwem, tworzeniem i projektowaniem statuetek, a także wykonywaniem snycerskich rekonstrukcji.

Stara się wykorzystać przeróżne gatunki drewna, łącząc je razem z innymi materiałami, stara się też eksponować naturalne wartości materiału, jak na przykład kolor, faktura, czy układ słojów. Ponad to podkreśla znaczenie tytułów, jakie nadawane są rzeźbą, pod ich interpretację. Swoje prace prezentował na czterech indywidualnych wystawach i na trzydziestu pięciu zbiorowych wystawach w kraju oraz za granicą. Wielokrotnie był nagradzany. Jest w Międzynarodowej Federacji Medalierskiej Sztuki FIDEM, a także w Polskim Stowarzyszeniu Sztuki Medalierskiej i Stowarzyszeniu Artystycznym, o nazwie: "Otwarte".

Człowieczeństwo:
Przesłaniem głównym naszej wystawy jest próba opowiedzenia o przeróżnych aspektach człowieczeństwa. Człowiek Rozumny - Homo Sapiens, Człowiek Poznający - Homo Capax, Człowiek Zabawy - Homo Ludens, Człowiek Podróży - Homo Viator. Prace zaprezentowane na wystawie pokazują również różne spojrzenia na drzewo jako rzeźbiarski materiał. Są one efektem wielu prób odnalezienia swego języka dla poprowadzenia dialogu, tak z drewnem, jak również z odbiorcą. Obok głównego tematu, jakim jest kondycja człowieka, mamy też opowieść o pięknie drzemiącym w drewnie, o kształcie, barwie, rysunku słojów oraz fakturze. Choć te realizacje zdają się wychodzić poza nasze potoczne patrzenie na rzeźby czynionej w drewnie, swymi korzeniami natomiast sięgają do tradycji Szkoły Zakopiańskiej imienia Antoniego Kenara. Dla niego zresztą sprawy ludzkie w drewnie były podstawą, aby tworzyć i uczyć sztuki.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Zapraszamy zatem Państwa bardzo serdecznie na tę wyjątkową wystawę, która odbędzie się już 19-go kwietnia 2018 roku, w gdańskiej Galerii Sztuki Nowy Warzywniak, znajdującej się przy ulicy Opata Rybińskiego J. 25. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00, a jego organizatorem pozostaje Fundacja Wspólnota Gdańska.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl