Wernisaż Kościoptrupy muszą wstawać
Wystawa stanowi więc subiektywną, jak również selektywną próbę, by dostarczyć jedną z wielu możliwych interpretacji tych problemów.
Gdzie?
Gdańska Galeria Güntera Grassa
Szeroka 34/37, 80-831 Gdańsk
Kiedy?
7 lipca 2018 od 19:00
Organizator
Gdańska Galeria Miejska

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, pod tytułem: "Kościotrupy muszą wstawać", który odbędzie się już 7-go lipca 2018 roku, w gdańskiej Galeria Güntera Grassa, znajdującej się przy ulicy Szerokiej 34/37. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Artyści: Paweł Althamer, Olaf Brzeski, Karolina Breguła, Elvin Flamingo, Bartek Jarmoliński, Jarosław Fliciński, Ewa Juszkiewicz, Przemek Matecki, Alicja Karska i Aleksandra Went, Dorota Nieznalska, Dominika Skutnik i Marek Frankowski, Maciek Salamon, Krzysztof Topolski, Ania Witkowska, Andrzej Wasilewski, Marcin Zawicki oraz Krzysztof Żwirblis. Kuratorkami wystawy są natomiast: Iwona Bigos i Marta Wróblewska.

Zygmunt Bauman pisał właśnie o muzeach pamiętne słowa. Jeżeli chcą one brać udział w festynie estetycznym oraz uszczknąć coś pod siebie z uwagi przykuwania widowni, powinni wyzbyć się swojego ewidentnego powinowactwa z mauzoleami i cmentarzami. Po prostu kościotrupy, które zostały złożone w muzeach i tam są przechowywane po dziś dzień - muszą wstawać!

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Theodor Adorno porównał muzea do mauzoleów. Właśnie dlatego, gdy przygotowywałyśmy koncepcję tej wystawy, o tytule pierwotnym brzmiącym: "Między Wisłą i Wołgą" dla 2-óch tradycyjnych muzeów, znajdujących się w Samarze nad Wołgą, kiedy weszłyśmy w ich tradycyjną oraz zwyczajnie zastaną strukturę zapragnęłyśmy je reanimować. Zatem chciałyśmy wnieść tam żywą sztukę, a także młodą oraz taką, która porusza się na pograniczach. Wówczas, rok temu, zrodziły się i padły pytania: Jak w XXI w. artyści starają odnieść się do problemu kolekcjonowania i eksponowani muzealnego oraz jakie są teraźniejsze strategie artystyczne - te aktualne i żywe. Wystawa stanowi więc subiektywną, jak również selektywną próbę, by dostarczyć jedną z wielu możliwych interpretacji tych problemów.

Mamy także możliwość zaprezentować prace w 2-óch oddzielnych galeriach, tak więc pokażemy Państwu dzieła 4G, które są bezpośrednim artystycznym odnoszeniem się do historii muzeum per se i sztuki w ogóle. w GGM2 zostaną zaprezentowane prace zbliżające się do pojęcia całkiem nowej muzeologii, pochodzące z granicy art and science, land-, concept- oraz sound art’u, sztuki politycznej i społecznej.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl