Wernisaż Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w

Wernisaż Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w
Jacqueline Livingston dała się poznać jako debiutujący fotograf, który eksperymentował z biograficzną narracją oraz socjologicznym komentarzem opisującym minione dekady.
Gdzie?
Muzeum Narodowe - Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Kiedy?
21 lipca 2018 od 19:00
Organizator
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe - Galeria Fotografii, Zielona Brama przy Długim Targu 24 w Gdańsku stanie się areną ciekawego wydarzenia. 21 lipca, o godzinie 19:00 rozpocznie się wernisaż prac Jacqueline Livingston. Wystawa nosi tytuł "W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. dwudziestego wieku" i prezentuje prace, zdjęcia amerykańskiej artystki, które powstały na początku kariery Jacqueline Livingston. Fotografie datowane są na lata 60. oraz 70. dwudziestego wieku i realizują w swych zamierzeniach artystyczne wyzwania ówczesnych dekad.

Jacqueline Livingston dała się poznać jako debiutujący fotograf, który eksperymentował z biograficzną narracją oraz socjologicznym komentarzem opisującym minione dekady. Artystka rejestrowała najbliższe otoczenie, muzealne przestrzenie, kobiety przy sklepowych witrynach oraz wątki oscylujące wokół tematu przemijania i materialności ludzkiego życia. W fotograficznym zbiorze znajdują się zdjęcia, w których artystka stawia siebie na pierwszym planie, prezentuje się także z kilkuletnim synem.

Propagowanie wczesnej twórczości artystki, Jacqueline Livingston zyskuje szerszy kontekst historyczny. Prace te ujrzały światło dzienne w momentach przełomowych dla historii Stanów Zjednoczonych. To czasy, gdy trwał ruch na rzecz praw kobiet oraz wszędzie odbywały się demonstracje przeciwko działaniom wojnennym w Wietnamie. W jednych i drugich wydarzeniach brała czynny udział artystka. Taka postawa aktywizmu jest niezwykle rozpowszechniona w sztuce artystek Ameryki. Prace Livingston, pomimo wyraźnych podobieństw cechuje pewna odrębność. Jest to inny język przekazu. Zdecydowanie bardziej metaforyczny i poetycki niż przekaz feministek II fali. Dlatego dorobek Jacqueline Livingston został pominięty w wiodącym nurcie sztuki amerykańskiej i tym samym niedoceniony. Wystawa stawia sobie za cel przywołanie pamięci wybitnej, niedocenionej twórczyni przez prezentację nieznanych, niepublikowanych dotychczas zdjęć, które zaczerpnięte zostały z prywatnych archiwów jej spadkobierców.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Artystka Jacqueline Livingston urodziła się w 1943, zmarła w 2013 roku. To absolwentka Arizona State University, gdzie ukończyła fotografię. Uczestniczyła w ponad stu wystawach, w tym dwudziestu sześciu indywidualnych. Prace Jacqueline Livings odnaleźć można w państwowych i prywatnych kolekcjach na świecie: w Nowym Jorku w Metropolitan Museum of Art oraz w George Eastman House, w Rochester; w Kalifornii w San Francisco w Museum of Modern Art; w Niemczech, we Frankfurcie w Frankfurter Kunstverein; we Francji, w Paryżu w Bibliotheque Nationale; w Kalifornii w Oakland, w Oakland Museum; w Nowym Meksyku, w Albuquerque w University of New Mexico Art Musem; w Kalamazoo, w Michigan Institute of Arts; w Nowy Jork, Ithaca w Herbert Fisk Johnson Museum w Cornell University; w Walker Art Center w Minneapolis w Minnesota oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wybór miejsca na wystawę oraz wernisaż nie jest przypadkowy. To właśnie Gdańskie Muzeum Narodowe pełniło w 2009 roku zaszczytną rolę organizatora pierwszej po trzydziestu pięciu latach indywidualnej wystawy artystki Jacqueline Livingston. Wystawa nosiła tytuł „Przestrzenie intymności. Album rodzinny.”. Tym razem przyszła kolej na wystawę pod tytułem: "W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku". Serdecznie zapraszamy do Gdańska, wernisaż rozpocznie się o godzinie 19:00 21 lipca w przestrzeni Gdańskiej Galerii Fotografii. Serdecznie zapraszamy.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl