Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż "Impresje Morskie" Sotera Jaxy - Małachowskiego

Wernisaż "Impresje Morskie" Sotera Jaxy - Małachowskiego
 
Soter Jaxa - Małachowski w tamtych czasach posługiwał się głównie techniką akwareli oraz gwaszu.
gdzie?Galeria Sztuki Współczesnej
Armii Krajowej 12, 78-100 Kołobrzeg
kiedy?31 marca 2017 od 19:00
organizatorGaleria Sztuki Współczesnej

Zapraszamy Państwa do Galerii Współczesnej Sztuki, która mieści się w kołobrzeskim Ratuszu. Tym razem pojawia się okazja poznania wystawy malarstwa artysty: Sotera Jaxy - Małachowskiego (ur.1867 - zm.1952). Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace z prywatnej kolekcji "Morskie Impresje".

Katarzyna Łomnicka, kuratorka wystawy zwraca uwagę na fakt, iż w międzywojennym okresie marynistyczna tematyka cieszyła się w polskiej sztuce wielką popularnością, a działalność twórcza polskich malarzy artystów marynistów była bardzo szeroko propagowana. W gronie popularnych artystów, określanych mianem „pionierzy polskiej marynistyki”, spotkać nożna było również Sotera Jaxa - Małachowskiego wymienianego przez krytyków w jednym rzędzie z innymi artystami poszukującymi nici inspiracji twórczych nad plażami Bałtyku.

W grupie tej wymienić należy również Włodzimierza Nałęcza, Stefana Filipkiewicza, Mariana Mokwę, Zofię Stankiewicz, Antoniego Suchanka, Franciszka Szwocha, Wojciecha Weissa i Wacława Żaboklickiego. W 1938 roku, jesienią w krakowskim Pałacu Sztuki należącym do organizacji "Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych" odbyła się indywidualna prezentacja twórczości autorstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego, podczas której pokazano kilkadziesiąt prac malarza.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Były to w większości morskie kompozycje, malowane bardzo realistycznie, ale jednocześnie niezwykle sugestywnie, czym oddawały specyfikę bałtyckiego pejzażu. Recenzent współpracujący z ówczesną krakowską gazetą „Czas” pisał o Jaxie-Małachowskim, że główną domeną twórczości tego artysty jest formułowanie po malarsku swych impresji, które pojawiają się w momencie spojrzenia na widok morza oraz brzegu morskiego.

W kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej zaprezentowane zostaną przede wszystkim nadmienione „impresje morskie”, czyli kompozycje bardzo nastrojowe, wypełnione motywami marynistycznymi malowane nad polskim Morzem Bałtyckim w latach dwudziestych oraz trzydziestych. Soter Jaxa - Małachowski w tamtych czasach posługiwał się głównie techniką akwareli oraz gwaszu. Techniki te pozwalały mu umiejętnie ukazywać przejrzystość fal, które rozlewały się po piaskach, głębie toni morskich oraz zróżnicowany koloryt morski. Aby ukazać całościowy obraz twórczości artysty; Sotera Jaxy Małachowskiego, podczas wystawy obok morskich prac prezentowane będą także kompozycje artysty o nieco innej tematyce.

Kolekcjoner, Grzegorz Kudelski relacjonuje, że z pracami Sotera Jaxy - Małachowskiego zetknął się naprawdę bardzo dawno temu. Nadal ma w pamięci prace artysty, które znajdowały się w domu rodzinnym kolekcjonera. Od kilkunastu już lat, Grzegorz Kudelski z nieskrywaną pasją godną każdego kolekcjonera gromadzi obrazy, rysunki oraz wszystkie pamiątki po tym utalentowanym malarzu maryniście. Jednocześnie stara się rozpowszechniać wiedzę na temat działalności artystycznej Sotera Jaxy - Małachowskiego, tak poprzez artykuły i wydawnictwa poświęcone artyście, jak również dzięki udostępnianiu kolekcji na potrzeby ekspozycji sztuki. W tym roku światło dzienne ujrzał wydany przeze Grzegorza Kudelskiego pierwszy album dotyczący prac Sotera Jaxy - Małachowskiego.

Ekspozycja zatytułowana „Impresje morskie”, którą można kontemplować w kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej to jedynie część bogatych zbiorów kolekcjonera, który koncentruje się na morskiej tematyce, tak bliskiej tytułowemu malarzowi.

Serdecznie zapraszamy miłośników marynistycznych impresji, wernisaż rozpocznie się o godzinie 19:00!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl