Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Franek Warzecha "ROM4NTYZM, czyli tęsknota za przyszłością, która nigdy nie nadeszła"

Wernisaż Franek Warzecha "ROM4NTYZM, czyli tęsknota za przyszłością, która nigdy nie nadeszła"
 
Pojawia się okazja do spotkania z Vaporwave, czyli muzyczno-graficznym nurtem, który pojawił się początkowo w środowisku internetowym
gdzie?Kolonia Artystów - Dom
Dolna 4, 80-767 Gdańsk
kiedy?10 marca 2017 od 19:00
organizatorKolonia Artystów

Kolonia Artystów - Dom przy ul. Dolnej 4 zaprasza 10 marca na ciekawe wydarzenie kulturalne. O godzinie 19:00 rozpocznie się wernisaż wystawy zatytułowanej "ROM4NTYZM, czyli tęsknota za przyszłością, która nigdy nie nadeszła" autorstwa Franka Warzechy.

Pojawia się okazja do spotkania z Vaporwave, czyli muzyczno-graficznym nurtem, który pojawił się początkowo w internetowym środowisku i nadal popularny jest wśród osób pokolenia autora prac. To tytułowy wyraz nostalgii za przeszłością, która niestety nie nadeszła, a przecież miała być zdominowana przez technologię japońską oraz powszechną estetykę. Stylistyka ta wykorzystuje elementy graficzne retro-komputerowe związane z latami 80. i 90. Czerpie głównie z wideo gier oraz starych, reklam amerykańskiej telewizji. Zdobiąc je głównie ciepłymi, często przesłodzonymi kolorami i odcieniami.

W zdecydowanej większości prace te bazują na nieskomplikowanym projektowaniu 3D. Vaporwave cechuje nostalgiczna treść oraz duża wrażliwość skierowana w stronę natury i uczuć. Stąd pojawił się pomysł autora, by połączyć omawianą jakość graficzną razem z lirykami poetów romantycznych i w tym kostiumie zaprezentować je czytelnikom, odbiorcom, osobom, dla których klasyczna forma dziewiętnastowiecznej poezji jest trudna do strawienia. Jak wiadomo, wśród wielu romantycznych motywów istnieje jeden, znany chyba każdemu Polakowi. To motyw romantycznego bohatera, który przeżywa głęboką miłość, której się oczywiście bezgranicznie oddaje. Jak można się spodziewać, będzie to uczucie nieszczęśliwe i niespełnione.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Tomik poezji w wersji mini to efekt refleksji autora nad znienawidzonymi przez brać uczniowską lekturami należącymi do kanonu szkolnych lektur. Wykreowanie autorskich ilustracji do polskich romantycznych utworów pozwala odbrązowić ich wizerunek, a jednocześnie daje szansę na nową interpretację poezji. Będzie to wynik połączenia sztuk „wysokich” z estetyką kampową. Większość liryków, które wybrał Franciszek Warzecha to elementarne utwory, które omawia się w gimnazjum i szkole średniej, przyklejając im łatkę nudnego i nieatrakcyjnego kanonu.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl