Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Fotografii "Metropolis & Non omnis moriar" Eli Waszczuk

Wernisaż Fotografii "Metropolis & Non omnis moriar" Eli Waszczuk
 
Projekt wskazuje na różnice i podobieństwa metropolii prezentowanych na fotografiach, proponując ponowne eksplorowanie miejsc, które zszarzały pod wpływem upływającego czasu.
gdzie?Galeria Sztuki Współczesnej
Armii Krajowej 12, 78-100 Kołobrzeg
kiedy?10 grudnia 2016 od 18:00
organizatorGaleria Sztuki Współczesnej

Wystawa fotografii prezentowana w kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej pod hasłem: Metropolis & Non omnis moriar to specjalny prezent od autorki Elżbiety Waszczuk dla publiczności. Wystawa scala ze sobą dwa odrębne światy. Które? Warto je rozpoznać, kontemplować i przeżyć. Organizatorzy wystawy oraz autorka ekspozycji zapraszają serdecznie na wernisaż rozpoczynający ciekawą wystawę fotograficzną. Wernisaż odbędzie się 10 grudnia, w sobotę o godzinie 18:00. Organizatorzy z przyjemnością informują, że zaplanowano również miłe niespodzianki.

Założeniem wystawy "Metropolis" jest zapoczątkowanie wymiany wzajemnych doświadczeń w odbieraniu bliskich etnicznie i kulturowo stolic krajów z Europy Środkowej: Budapesztu, Bratysławy, Warszawy i Pragi. Projekt wskazuje na różnice i podobieństwa metropolii prezentowanych na fotografiach, proponując ponowne eksplorowanie miejsc, które zszarzały pod wpływem upływającego czasu. Nakładanie niebanalnej malarskiej faktury na odbitki znanych powszechnie fragmentów miejskiego krajobrazu, jest zabiegiem celowym, który powoduje zmianę ich ujmowania i sięga do intuicji widza, powodując podświadome dostrzeganie pomijanych do tej chwili szczegółów oraz estetycznych walorów krajobrazu.

Ozdabianie fotografii fakturą malarską to zabieg zamierzony, inspirowany przez obrazy mistrzów: Canaletta, Norblina oraz van Gogha. Dzięki tym zabiegom powstają nowe obrazy, które tworzą wrażenie trójwymiarowości. Ta artystyczna inicjatywa zakłada poznanie tradycji regionów, które charakteryzują się kulturalną i lokalną odmiennością. Daje również możliwość poznania historii przedstawianych metropolii.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Wystawie "Metropolis" towarzyszy niezwykle intymna ekspozycja "Non omnis moriar". Doskonale charakteryzują wystawę słowa Mickiewicza, stając się przejmującym mottem ekspozycji.

"Na każdym miejscu i o każdej dobie,
Gdziem z tobą płakał, gdziem się z tobą bawił,
Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie,
Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił ..."
A. Mickiewicz do M***

Ela Waszczuk zamiast rekomendacji proponuje garść wspomnień... Artystka wspomina, sierpniowe, upalne popołudnie 2015 roku, godzina 14.10. Serce męża artystki zabiło ostatni raz, a dusza umknęła… I cząstek tej duszy szukała przez kilkanaście tygodni w ogrodach, na przydomowej dróżce i w lasku nieopodal…. I znajdowała ślady Jego istnienia w gałęziach i liściach, trawie i przydrożnych ostach, szronie osłonecznionym i srebrzystych płatkach śniegu na smutnej sośnie…. I pytała po stokroć, dlaczego??? Jeśli myśli kołaczą się smutne, pytając o sens egzystencji, pociechę przyniosą słowa "non omnis moriar", coś po nas przecież zostaje, nie wszystek umrę...

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl