Wernisaż Andrzeja Taranka "Kartagina i świat antyczny północnej Afryki oraz współczesny obraz Maghrebu"

Wernisaż Andrzeja Taranka "Kartagina i świat antyczny północnej Afryki oraz współczesny obraz Maghrebu"
Andrzej Taranek to autor cyklu ilustracji, plakatów oraz opracowań graficznych licznych książek, a w tym przeznaczonych dla Ossolineum, a także Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.
Gdzie?
Piwnica Romańska Oddział Muzeum Archeologicznego
Pl. Dominikański 1, 80-844 Gdańsk
Kiedy?
28 czerwca 2019 od 20:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Andrzej Taranek przyszedł na świat w mieście Gdańsk, a studia artystyczne odbywał na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznych Sztuk, Gdańsk (dyplom u profesora Witolda Janowskiego, rok 1982). Stypendysta Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego, lata 2008, a także 2014. W 2015 roku Wydział Grafiki ASP Gdańsk - to tam artysta obronił swoją doktorską rozprawę, pod tytułem: "Krajobraz Gdańska jako dziedzictwo kulturowe wobec zachodzących przemian”. Po ukończeniu studiów rozpoczął zajmowanie się pracą twórczą, również uprawia artystyczną grafikę, malarstwo oraz rysunek.

Wystawiał indywidualnie, a także był członkiem licznych ekspozycji zbiorowych, tak w kraju, jak poza jego granicami. Jego prace wiele razy były nagradzane, czy wyróżnianie. Znajdują się one w zbiorach: Biblioteki Narodowej (Warszawa), Muzeum Narodowego (Gdańsk), Biblioteki Akademii Nauk Polskiej (Gdańsk), Biblioteki Ossolińskich (Wrocław), jak również w wielu galeriach, muzeach, zbiorach prywatnych na świecie oraz w Polsce.

Andrzej Taranek to autor cyklu ilustracji, plakatów oraz opracowań graficznych licznych książek, a w tym przeznaczonych dla Ossolineum, a także Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Pisano o jego twórczości bardzo często, między innymi: sam Kazimierz Nowosielski poświęcił artyście obszerny szkic, który został zamieszczony w „Topos” (dwumiesięcznik), rok 1997, numer 2, jak również esej, który porusza główne wątki artystycznych prac Taranka, opublikowany w książce, pod tytułem: „Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym” (rok 2008, Gdańsk). Pisał o Taranku również Paweł Huelle w swoim wstępie do katalogu indywidualnej wystawy - Państwowa Galeria Sztuki, w mieście Sopot, rok 2004.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

W 2012 roku w Domu Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk otworzono wystawę, która prezentowała pierwszy raz prócz dorobku graficznego bardzo obszerny wybór gdańskich rysunków. Następne wystawy, które ukazywały taki dorobek odbywał się w Wilnie oraz Kaliszu, jak również na Wydziale Grafiki ASP, Gdańsk, rok 2015.

Uważam poza tym, iż należy zniszczyć Kartaginę - w taki sposób wszystkie wystąpienia w senacie kończył Marek Porcjusz Katon. Ale oczekiwania filozofa rzymskiego oraz mówcy nie sprawdziły się. Burzliwa historia i wiele stuleci wprawdzie zacierały dokonania antycznego świata na obszarze całej północnej Afryki. Jednakże na wyjątkowo bogatej i znaczącej rubieży imperium rzymskiego zachowały się relikty z tamtego świata oraz wcześniejszych kultur. Posiadające cechy oryginalne, oddziaływały, czy też przenikały do starożytnego świata. Stawały się zatem dorobkiem ponadczasowym. Dobrym tego przykładem mona określić wynalezienie pisma, jakie po licznych modyfikacjach zdołało dotrwać do współczesnych czasów - jego już dojrzałą formą posługujemy się, na przykład spisując te właśnie refleksje.

Pismo pochodzi od Fenicjan, zaś jego najstarsze znane nam inskrypcje pojawiały się w Kartaginie oraz innych koloniach zachodnich fenickich ok. X wieku p.n.e. Kartagińczycy–Punijczycy w tych związkach dość ścisłych byli partnerami handlowymi żeglarzy oraz kupców wschodnich, zakładali kolonie na wybrzeżu zachodnim Morza Śródziemnego, a potem wypuszczali się dalej aż za Słupy Herkulesa, w stronę Północnego Morza, wzdłuż wybrzeży Afryki.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 28-go czerwca 2019 roku, w gdańskiej Piwnicy Romańskiej Oddział Muzeum Archeologicznego, znajdujący się przy Placu Dominikańskim 1. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl