Wędrowny Festiwal Kultury Ukraińskiej
W repertuarze grupy dominują ludowe tańce, przede wszystkim z Ukrainy. Są także utwory mołdawskie, greckie i polskie oraz z wielu innych zakątków świata.
Gdzie?
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
Solna 1, 78-100 Kołobrzeg
Kiedy?
1 czerwca 2018 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu

Serdecznie zapraszamy Państwa na Wędrowny Festiwal Ukraińskiej Kultury, który odbędzie się 1 czerwca w Kołobrzegu w Regionalnym Centrum Kultury, przy ulicy Solnej 1. Oprócz koncertów zespołów: "Słoneczko" oraz "Kozackie Zabawy" organizatorzy zaplanowali również kiermasz ukraińskiego rękodzieła. Podczas kiermaszu odbędą się ciekawe warsztaty. Między innymi wikliniarskie i tkackie.

Grupa "Słoneczko' powstała w 1973 roku. Aktualnie działa przy Miejskiej Szkole Choreografii w Żytomierzu (placówka utworzona została w 1993 roku). Zespołem kierują Państwo Huzun, Mychajło i Tetiana. Państwo Huzun mają pieczę nad zespołem nieprzerwanie od 1993 roku. W repertuarze grupy dominują ludowe tańce, przede wszystkim z Ukrainy. Są także utwory mołdawskie, greckie i polskie oraz z wielu innych zakątków świata. W szkole uczy się około pięciuset wychowanków. Uczniowie stale uczestniczą w zajęciach różnych grup wiekowych. Podczas zajęć szkolą umiejętności nie tylko tańca ludowego, lecz także baletu, jeździectwa, judo, florystyki, akrobatyki, tańca współczesnego, a także teorii tańca, folkloru oraz śpiewu.

Grupa koncertowa liczy aż czterdziestu artystów, pogrupowanych w trzy poziomy wiekowe: młodszy, średni i mistrzowski. W roku 2013 "Słoneczko" jako jedyny młodzieżowy zespół na Ukrainie otrzymał kategorię akademicznego zespołu mistrzowskiego. Artyści pochwalić się mogą występami na scenach prawie wszystkich krajów europejskich.

Szukasz noclegów w Kołobrzegu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kołobrzegu

Formacja muzyczna i taneczna "Kozackie Zabawy" to niezwykły zespół. W trakcie ich koncertów widzowie stają się nie tylko odbiorcami widowiska, lecz także bezpośrednimi uczestnikami wydarzenia, które rozgrywa się na scenie. Podczas przedstawień, koncertów odległa przeszłość splata się nierozerwalnie ze współczesnością. Odwieczne wartości poddawane są interpretacji i są prezentowane i przekazywane z perspektywy osób żyjących w trzecim tysiącleciu. Czołowy repertuar grupy to najpiękniejsze pieśni ludowe Ukrainy, a motywem przewodnim stały się pieśni o Kozaczyźnie i Kozakach. Oprócz tego pojawiają się kompozycje współczesne, utwory z klasyki, arie, a także romanse ukraińskie.

Całość prezentowana jest z dużą dawką humoru, często zakrapiana żartem i autoironią. Podczas festiwalu w Wielkiej Brytanii, w Bradford grupa "Kozackie Zabawy" przez kilkanaście dni współpracowała ze słynnym zespołem "Black Sabbath". A ta muzyczna kompilacja uznana została za jedną z najlepszych odsłon festiwalowych. "Kozackie Zabawy" odwiedzają sceny na całym świecie. Oprócz koncertów na Ukrainie, zobaczyć i usłyszeć ich można w Polsce, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Korei Południowej, Ekwadorze, Chinach, Wenezueli, Kolumbii, Peru, na Węgrzech oraz na wielu innych światowych scenach.

Serdecznie zapraszamy do Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. Wędrowny Festiwal Ukraińskiej Kultury rozpocznie się o godzinie 17:00. Serdecznie zapraszamy!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl