Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Tomasz Skrzydłowski - Przewodnik przyrodniczy po Tatrach

Tomasz Skrzydłowski - Przewodnik przyrodniczy po Tatrach
 
Książka Tomasza Skrzydłowskiego jest przede wszystkim obszernym przyrodniczym kompendium wiedzy, lecz nie tylko.
gdzie?Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27, 31-008 Kraków
kiedy?11 września 2017 od 19:00 do 21:00
za ile?bezpłatnie
organizatorKlub Podróżników "Śródziemie" w Krakowie

Na rynku wydawniczym pojawiła się już trzecia odsłona "Przewodnika przyrodniczego po Tatrach Polskich" autorstwa Tomasza Skrzydłowskiego. Pozycja wydana została pod egidą Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem w 2017 roku. 11 września w Krakowie w Klubie Podróżników "Śródziemie" odbędzie się spotkanie, podczas którego autor zaprezentuje wspomniany bestseller. Książka funkcjonuje na rynku wydawniczym od 2010 roku. Doczekała się trzech wydań. Tym razem to edycja poprawiona i uzupełniona. Jak zawsze patronat nad książką objął TPN.

Książka Tomasza Skrzydłowskiego jest przede wszystkim obszernym przyrodniczym kompendium wiedzy, lecz nie tylko. Oprócz bazy z informacjami przyrodniczymi zawiera także liczne wiadomości na temat dziejów poznawania przyrody tatrzańskiej, historii ochrony. To także opowieść o postaciach, które najpiękniejszym polskim szczytom poświęciły całe swoje życie. Część ogólna zawiera systematyczne opisy aktualnej wiedzy na temat klimatu, gleb, szat roślinnych i światów zwierząt. To także opowieść o relacji człowieka i przyrody oraz jej wpływu na zmiany zachodzące w jej obrębie. Przystępna forma oraz lekkie pióro sprawiają, iż ta część czyni z pozycji doskonałą lekturę. Czytelnikowi spodobają się przywołane liczne przykłady, które łatwo zaobserwować zwykłemu turyście. Niezwykle szczegółowa wiedza przekazana została w opisach dwudziestu ośmiu tras oraz licznych jej wariantów.

Prezentowane opisy nie mają znamion teoretycznych. Autor, prowadzi czytelnika przez świat tatrzańskiej przyrody niemal za rękę. Zachęca pasjonatów, by zatrzymać się i pochylić nad każdym symptomem życia. Wskazuje czytelnikowi co i gdzie warto zobaczyć. Poleca świat kwiatów, drzew i traw. Przyroda przestaje być tylko anonimową częścią krajobrazu, wskazuje na skomplikowane zależności, wyjaśnia co i jak, dlaczego. Książka ilustrowana jest blisko 800 barwnymi fotografiami, mapami i rysunkami. Dzięki temu z przyjemnością przeglądamy ją w zaciszu domowym, a jeszcze chętniej sięgamy do niej podczas wycieczki. W książce pojawia się niezwykle cenny dodatek - atlas tatrzańskich roślin,który prezentuje oraz schematycznie opisuje ponad trzysta roślinnych gatunków, na które natrafić może każdy turysta spacerujący szlakiem tatrzańskim. Książka Tomasza Skrzydłowskiego stała się aktualnie największym, popularnym zestawieniem flory tatrzańskiej. Porządek alfabetyczny stanowi spójną całość z opisami tras: po przeczytaniu informacji na temat konkretnego gatunku, bez trudu odszukamy go na stronach atlasu i z pewnością bezproblemowo, korzystając z fotografii, zidentyfikujemy.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Tomasz Skrzydłowski pochwalić się może tytułem doktora nauk leśnych. Ukończył Wydział Leśny poznańskiej Akademii Rolniczej. Tu zakończył studia magisterskie. Następnie kształcił się w Krakowie na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej, gdzie zakończył studia doktoranckie. Zaraz po studiach podjął pracę w Lublinie, w Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych. Objął stanowisko w Nadleśnictwie Parczew. Od ponad czternastu lat związany jest ze stanowiskiem naukowym Tatrzańskiego Parku Narodowego. A od roku 2006 realizuje się jako przewodnik tatrzański.

Tomasz Skrzydłowski wydał blisko osiemdziesiąt publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Wszystkie dotyczyły zagadnień przyrodniczych, w większości lasów. Pasje zawodowe oraz prywatne pasje wiążą się ściśle z przyrodą, szczególnie z ekologią oraz hodowlą lasu, herpetologią, ornitologią oraz botaniką.

W orbicie odrębnych zainteresowań pojawiły się pasje przyrodnicze, które realizuje podczas ekscytujących podróży do parków narodowych znajdujących się na terenie obydwu Ameryk, Azji, Oceanii, Afryki oraz oczywiście Europy. Podczas tych podróży interesują go miejsca, które doświadczyły najmniejszej interwencji człowieka.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem, Tomaszem Skrzydłowskim, do Klubu Podróżników "Śródziemie" w Krakowie. Wstęp bezpłatny. Początek spotkania o godzinie 19:00. Zapraszamy, Kraków Rynek Główny 27 - Piwnica pod Baranami!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl