Tinariwen - koncert
Formacja przybędzie na nasz kontynent z materiałem ze swego ostatniego albumu, pod tytułem: “Elewan”.
Gdzie?
Klub Studio w Krakowie
Budryka W. 4, 30-072 Kraków
Kiedy?
28 czerwca 2019 od 20:00
Za ile?
130 zł

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na koncert formacji Tinariwen. Są to pionierzy bluesa afrykańskiego, którzy w czerwcu wracają do naszego kraju, w granicach cyklu African Beats. Formacja przybędzie na nasz kontynent z materiałem ze swego ostatniego albumu, pod tytułem: “Elewan”.

Tinariwen to zespół muzyczny malijski, który gra bluesa afrykańskiego, założony w roku 1982 w obozie rebeliantów tuareskich (Libia). Formacja aktywnie wspiera walkę saharyjskiego ludu o niezależność państwa, koncertując ciągle w państwach europejskich oraz w Ameryce Północnej. Część piosenek formacji powstała po francusku.

Tematyka porusza w swych kompozycjach ważne problemy społeczne współczesnych Tuaregów, którzy są związani z porzuceniem wędrownego trybu życia, zatracaniem tożsamości narodowej koczowników, czy masową migracją ku miastom północnego Sahelu. Polityk miejscowy Ag Ghali był sponsorem grupy w podziękowaniach za wkład w popularyzowanie wiedzy o kulturze samych Tuaregów na świecie. Grupa wykonuje tradycyjną afrykańską muzykę Berberów, mimo wykorzystania instrumentów bardzo nowoczesnych.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Muzyka Tinariwen jest afrykańskim bluesem, rytmem muzyki tradycyjnej z regionu Południowej Sahary, to dźwięki pustyni. Ich historia rozpoczęła się w roku 1982 w obozie Tuaregów (Libia). Stamtąd poeci gitar oraz duchowi rebelianci zaczęli swą podróż ku scenom światowym. Tinariwen to pierwsza formacja z takiego kulturowego kręgu, która używając gitar elektrycznych, zaś wg Roberta Planta z Led Zeppelin, a także Thoma Yorke'a uzyskali w szybkim tempie renomę, w charakterze zespołu rockowego.

Mawia się, iż każdy Tuareg pomiędzy Tamanrasset i Niamey, pomiędzy Timbuktu i Ghat jest członkiem formacji. Struktura Tinariwen jest bowiem otwarta oraz bardziej upodobniona do społeczności niżeli do muzycznego zespołu. W roku 2001 stało się o zespole dość głośno za sprawą koncertów na niesamowitym wręcz festiwalu pustynnym, którego stali się gwiazdą, jak również dzięki ich występom na Roskilde i WOMAD. Zdobyli Europę unikalnym połączeniem bluesa elektrycznego z muzyką tradycyjną Nomadów. Jak do tego czasu nikomu nie udało się połączyć tak różnorakich kultur w tak przyswajalny i dalece zrozumiały sposób. Słuchając nagrań grupy zyskujemy potwierdzenie, iż niezależnie od geograficznej szerokości uczucia jak tęsknota, czy smutek są odczuwane w sposób podobny oraz nie ma zupełnie znaczenia, jak nazywamy muzykę, przy jakiej śpiewa się o nich. Pierwsza płyta studyjna, pod tytułem: "The Radio Tisdas Sessions" ukazała się w roku 2002 (CD), ale formacja na swoim koncie posiada sporą liczbękaset rejestrowanych w sposób amatorski. Drugi zaś album zespołu, pod tytułem: "Amassakoul", czyli ("Podróżnik") przyniósł im rozgłos na miarę międzynarodową i zaowocował koncertami na całej kuli ziemskiej, miedzy innymi podczas festiwalu Roskilde, a także przy boku samego Carlosa Santany, czy The Rolling Stones. W trakcie pięćdziesiątej czwartej gali nagród Grammy, płyta formacji "Tassiili" zdobyła tytuł "Płyta World Music Roku". Grupa następnie wydała dwa kolejne , również świetnie przyjęte albumy: “Emmar” (2014) i “Elewan” (2017). Ostatni album był także nominowany do nagrody Grammy, kategoria: “Best World Music Album”. Szykujcie się Państwo zatem na wielki, subsaharyjski podmuch jakże gorącego powietrza.

Na koncert zapraszamy 28-go czerwca 2019 roku, do krakowskiego Klubu Studio, przy ulicy Budryka W. 4. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00, a bilety wstępu kosztują 130 złotych.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl