The Mystery Of The Bulgarian Voices Feat. Lisa Gerrard - "Boochemish" - koncert

The Mystery Of The Bulgarian Voices Feat. Lisa Gerrard - "Boochemish" - koncert
Chór znany jest również pod nazwą: Le Mystère des Voix Bulgares, został założony w roku 1952 jako Chór Kobiecy Telewizji Bułgarskiej.
Gdzie?
Teatr Muzyczny Capitol
Marszałka Józefa Piłsudskiego 67, 50-019 Wrocław
Kiedy?
11 czerwca 2019 od 20:00
Za ile?
150 zł
Organizator
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych Nasze Miasto Wrocław

Lisa Gerrard z formacji Dead Can Dance oraz chór, pod nazwą: The Mystery Of Bulgarian Voices dadzą koncert w mieście Wrocław. Zatem legendarny chór bułgarski razem ze współzałożycielką formacji Dead Can Dance - samą Lisą Gerrard wystąpi już 11-go czerwca 2019 roku, w mieście Wrocław, w Teatrze Muzycznym, pod nazwą: Capitol, znajdującym się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 67. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00, a bilety wstępu kosztują 150 złotych. Koncert odbędzie się w granicach Ethno Jazz Festivalu. Będzie to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, ponieważ Bułgarki wracają po dwudziestoletniej przerwie oraz łączą swe siły z artystką, wywierającą wielki wpływ na niezależną scenę. Na muzyce zespołu bowiem wychowało się pokolenie bardzo wrażliwej publiki. Projekt wspólny, pod nazwą: „BooCheMish” bazuje na łączeniu wokali unikalnych Bułgarek, Skillera (mistrza beatboxingu) i Lisy.

Chór znany jest również pod nazwą: Le Mystère des Voix Bulgares, został założony w roku 1952 jako Chór Kobiecy Telewizji Bułgarskiej. Natomiast w latach sześćdziesiątych wieku XX odkrył go szwajcarski producent podróżujący właśnie po Bałkanach - Marcel Cellier. Po wielu latach wydano dzięki niemu pierwszy album formacji. W roku 1975 ukazała się nieco niepozorna płyta. Nikt właściwie nie podejrzewał, iż dzięki wydawnictwu w dekadę później zespół zyska sławę ogólnoświatową. Peter Murphy (Bauhausu) tę płytę puścił Ivo Watts-Russelowi (szef legendarnej wytwórni, pod nazwą: 4AD). Wręcz zachwycony Russel od razu wypuścił reedycję oraz doprowadził do tego, by wydać kolejne. Płyta: „Le Mystère... Volume 2" zdobyła nagrodę Grammy, w roku 1989. Fenomen pieśniarek jest rezultatem połączenia bułgarskiej ponadtysiącletniej wokalnej sztuki z nowoczesnym brzmieniem, a także z wielowarstwowymi kompozycjami. Kate Bush doceniła ich umiejętności, i która razem z trzema z nich nagrała albumy: „The Sensual World” oraz „The Red Shoes”.

Polskiej publice Lisy Gerrard przedstawiać nie trzeba. To współzałożycielka grupy Dead Can Dance, która słynie z pięknego i oryginalnego wokalu, zainspirowanego dawną muzyką, chorałami gregoriańskimi, jak również pojmowaną bardzo szeroko world music. Duet powstał w roku 1981, w trzy lata później w wytwórni 4AD wydał swą płytę debiutancką, jednak prawdziwy rozgłos przyniosły mu nagrywane w latach od 1985 do 1988 albumy, pod tytułami: „Spleen and Ideal”, “The Serpent's Egg” i “Within the Realm of a Dying Sun”. Lisa również była jednym z filarów formacji This Mortal Coil. Później artystka zaczęła karierę solową, od roku 1995. Nagrała wówczas przyjęty bardzo dobrze album, pod tytułem: „The Mirror Pool”, który potwierdził jej potężne wokalne możliwości. Prowadziła współpracę z samym Klausem Schulze (Tangerine Dream), pisała też muzykę do obrazów filmowych. Z Hansem Zimmerem skomponowali dźwiękową ścieżkę do samego „Gladiatora” i dzięki temu zdobyli nominację do Oscara.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Projekt „BooCheeMish” gości także Skillera, czyli bułgarskiego mistrza świata beatboxingu (rok 2012). Aleksandar Deyanov unika jednak inspiracji muzyką hip-hopową i beatbox traktuje jako wokalną sztukę, przy czym sięga do różnych muzycznych tradycji. Dawał występy, między innymi ze: Stereo MCs, Shaggy’m oraz Transglobal Underground. W składzie również David Kuckhermann (perkusjonista), czy orkiestra smyczkowa.

Koncert, pod nazwą: “BooCheeMish” podzielony będzie na 3 części. W pierwszej usłyszą Państwo pieśniarki z chóru, które wspomagał będzie Skiller. W części drugiej wystąpi przed Wami Lisa Gerrard, która wykona swe piosenki w towarzyszeniu chórzystek oraz Skillera, zaś w części trzeciej zostaną zaprezentowane kompozycje, które przygotowała specjalnie z tej okazji oraz wykonane acappella przez Lisę i chór. Nie obędzie się od niespodzianek, partii solowych, improwizacji oraz nieustających zderzeń z pozoru nieprzystających do siebie tradycji muzycznych, które dzieli więcej niż tysiąc lat.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl