Teatr przy Stole: George Tabori „Przedwczesne odejście”

Teatr przy Stole: George Tabori „Przedwczesne odejście”
Dramat dotyka problemów nie młodego już społeczeństwa, które egzystuje w aurze wszechobecnego kultu młodości.
Gdzie?
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Dworek Sierakowskich
Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot
Kiedy?
10 września 2018 od 18:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Zapraszamy Państwa serdecznie na pierwszą powakacyjną odsłonę w Teatrze przy Stole. Na sopockiej scenie przy ulicy Czyżewskiego 12 zaprezentowana zostanie sztuka dramatopisarza z Austrii, Georga Tabori. Dramat dotyka problemów nie młodego już społeczeństwa, które egzystuje w aurze wszechobecnego kultu młodości. Sztuka „Przedwczesne odejście” chociaż ubrana w kostium science fiction wyraźnie nawiązuje do współczesności. Tekst przedstawienia zyskał przekład Sławy Lisieckiej i ten zaprezentowany zostanie przez artystów związanych z Teatrem Wybrzeże: Justyną Bartoszewicz i Krzysztofem Gordonem. Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Gordon, a opiekunem artystycznym projektu profesor Małgorzata Jarmułowicz. Czytanie dramatu poprzedzone zostanie przedmową teatrologa, profesor Jarmułowicz.

George Tabori austriacki dramatopisarz urodzony w 1914 roku, zmarł w 2007. George Tabori to także reżyser, scenarzysta i aktor, który pochwalić się może węgierskim pochodzeniem. Artysta pisał w językach niemieckim i angielskim dla teatru, radia oraz telewizji. Tabori reżyserował na scenach austriackich, niemieckich i holenderskich. Debiut Taboriego to powieść Beneath the Stone w 1945 roku. Od roku 1946 artysta mieszkał w USA. W nowojorskim teatrze, w 1952 roku, reżyserował "Pannę Julię" Augusta Strindberga. Od roku 1969 pracował w Tybindze, Berlinie Zachodnim i Bonn jako reżyser. W latach siedemdziesiątych Tabori nawiązał stałą współpracę ze sceną teatralną w Bremie i Monachium. W Bremie prowadził studio eksperymentalne, w Monachium pracował w teatrze Kammerspiele. W 1986 Tabori przeprowadził się do Wiednia.

Dramaty Taboriego to kolejny teatralny eksperymentem artysty. Zapis tekstu różni się nieco standardów teatralnych. Tekst ma formę opowiadania. Fabuła opowiada o świecie w roku 2066, świecie okrutnym i pozbawionym kompromisów. Nie ma w nim miejsca dla starych osób, które eliminowane są z powodu przeludnienia. Granica starości jest bardzo niska - to wiek: pięćdziesiąt lat. Świat, który stał się tłem akcji dramatu, ma sporo charakterystycznych cech przypisywanych masowej kulturze amerykańskiej. Patenty na eliminację starych ludzi przypominają widzowi obrazy eksterminacji Żydów podczas Holocaustu. Społeczeństwo jest posłuszne i zastraszone. Świat się nie buntuje. Nikt nie przeciwstawia się obowiązującym zasadom. Czy dwoje głównych bohaterów, Santora i Karl, znajdą siłę, by podjąć próbę ucieczki przed swym przeznaczeniem?

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Odpowiedź na to pytanie już wkrótce, 10 września. Towarzystwo Przyjaciół Sopot, Dworek Sierakowskich. Godzina 18:30. Serdecznie zapraszamy do Teatru przy Stole!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl