Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Spotkanie z Leszkiem Długoszem

Spotkanie z Leszkiem Długoszem
 
Leszek Długosz to laureat nagrody artystycznej przyznawanej przez Miasto Kraków. To także stypendysta Rządu Francuskiego, Mistrz Mowy Polskiej - tytuł zdobył w 2007 roku.
gdzie?Kawiarnia Kmicic
Stanisława Staszica 11a, 34-500 Zakopane
kiedy?7 października 2017 od 19:00 do 21:30
za ile?30 zł
organizatorKawiarnia Kmicic

Leszek Długosz to niezwykle twórcza osobowość, nierozerwalnie związana z Piwnicą pod Baranami. Pieśniarz, poeta, kompozytor, aktor, pianista. Autor licznych tomików poezji, autorskich płyt, autor programów telewizyjnych i radiowych, felietonista. Czyli, postać godna miana człowiek renesansu.

To absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wydziału aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Z muzyką związany był już od samego dzieciństwa. Podstawy teoretyczne oraz technikę gry na skrzypcach przyswajał systematycznie podczas indywidualnych zajęć. Aktualnie nagrywa, koncertuje, publikuje. Zobaczyć go można w filmach "Trzecia część nocy" oraz "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego.To autor felietonów publikowanych w Rzeczpospolitej, Dzienniku Polskim, W Sieci, Czasie Krakowskim, Arcanie. W trakcie dziesięcioleci swej telewizyjnej oraz radiowej działalności napisał wiele scenariuszy programów prawdziwie artystycznych oraz edukacyjnych. Często występował w nich w roli wykonawcy - pieśniarza lub aktora. Zasłynął jako świetny autor, doskonały kompozytor, błyskotliwy komentator.

Leszek Długosz to także świetny pedagog. Pracuje w Studium Artystyczno Literackim przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi warsztaty poetyckie oraz zasłynął jako szef i pomysłodawca Rynny Poetyckiej nieformalnego klubu poetyckiego w Krakowie, który za siedzibę obrał sobie ulicę Gołębią.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Artysta występował w kraju, a także w całej Europie. Dotarł nawet do Ameryki Północnej, Moskwy, Syberii. W roku 2014 światło dzienne ujrzał tom eseistyczno-wspomnieniowy wzbogacony archiwalną dokumentacją w całości poświęcony Piwnicy pod Baranami. Pieczę nad wydaniem objęło Wydawnictwo Fabri-Biblioteka Konesera. Rok później krakowskie wydawnictwo Arcana wydało kolejny zbiór poezji, który zyskał tytuł "Pamiętać...". Leszek Długosz nigdy nie utożsamiał się z żadną partią polityczną. Za to pełnił rolę w stowarzyszeniach zawodowych. Były to między innymi: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Leszka Długosza dobrze charakteryzują słowa: reprezentant krakowskiej bohemy, człowiek, który nie ucieka przed bieżącymi wydarzeniami, śmiało prezentuje swe poglądy i przekonania etyczne.

Leszek Długosz to laureat nagrody artystycznej przyznawanej przez Miasto Kraków. To także stypendysta Rządu Francuskiego, Mistrz Mowy Polskiej - tytuł zdobył w 2007 roku. Rok później odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ubiegły rok, rok 2016 - rok jubileuszowy z okazji 75 lecia, okazał się dla Artysty bardzo twórczy i niezwykle aktywny. Oprócz spektakularnego, galowego koncertu, który odbył się w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, podczas którego Leszek Długosz zaprezentował swoją poetycką twórczość oraz swoje kompozycje, zatroszczył się także o kilka znaczących publikacji. Warto wspomnieć, że koncert jubileuszowy w Teatrze odbył się z udziałem wielu zacnych gości i doczekał się telewizyjnej transmisji. W tym szczególnym roku Wydawnictwo Literackie, które wydało większość jego twórczości, opublikowało wybór wierszy poety pod tytułem: „Ta chwila, ten blask lata cały”. Również oficyna poznańska „Zysk i Ska” opublikowała kolejną edycję poszerzonego wydawnictwa dotyczącego Piwnicy pod Baranami. Jubileusz był również okazją do zrealizowania nagrania płytowego. Przy powstaniu albumu Leszek Długosz nawiązał współpracę ze Śląską Orkiestrą Kameralną działającą pod batutą Roberta Kabary. Na płycie usłyszeć można sopranistkę Elżbietę Towarnicką oraz skrzypka - wspomnianego już Roberta Kabarę.

Serdecznie zapraszamy do Kawiarni Kmicic w Zakopanem, która mieści się przy ulicy Stanisława Staszica 11a. Już 7 października, w tym miejscu, punktualnie o 19:00 rozpocznie się spotkanie z artystą, Leszkiem Długoszem.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl