Spotkanie z Krzysztofem Vargą - langosz w jurcie.

Spotkanie z Krzysztofem Vargą - langosz w jurcie.
Polski pisarz, krytyk i dziennikarz, syn Polki i Węgra, Krzysztof Varga od wielu lat podróżuje przez Węgry w poszukiwaniu ciekawostek, osobliwości i opuszczonych miejsc.
Gdzie?
Cheder Cafe w Krakowie
Józefa 36, 31-056 Kraków
Kiedy?
22 listopada 2016 od 18:30 do 22:00
Organizator
Cheder Cafe

W Cheder Cafe przy ul. Józefa 36 odbędzie się spotkanie autorskie z K. Vargą z okazji wydania książki pt.: "Langosz w jurcie". Z autorem trylogii o Węgrzech porozmawia Szymon Kloska.

Węgry w swoim kształcie przypominają langosza, a pan Krzysztof zamierzał objechać to państwo wzdłuż granic, czyli obejść je jak langosza od chrupkich krawędzi. Pierwszy kęs to to węgierskie miasto Fertőd ze swoim wspaniałym, luksusowym pałacem Esterházych - tamtejszym Wersalem, a następnie kolejne gryzy wzdłuż 7 granic, aż do finalnego w Győr, by ostsecznie pożegnać kraj nad ziemniaczanym paprykarzem z kiełbasą.

W trakcie podróży zagadki i miejsca godne zobaczenia - między innymi głowa Josepha Haydna, która została ukradziona, grób wątroby, jelit i serca Sulejmana Wspaniałego, wieś Hercegszántó i stojąca tam monumentalna blaszana Matka Boska i rolnicza spółdzielnia im. Lenina, cygańskie Gilvánfa z jego biedą i cygańskim samorządem, dom pamięci największego zbójcy Węgier Sándora Rózsy w Ásotthalom oraz Mátészalka, gdzie odbywa się produkcja batonów túró rudi, które wielu turystów uważa za wystarczający powód, aby wybrać się na Węgry.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

A na dalszej trasie wiele przystanków z kąpieliskami i śladami wojennej tułaczki Polaków po wrześniowej porażce.

Polski pisarz, krytyk i dziennikarz, syn Polki i Węgra, Krzysztof Varga od wielu lat podróżuje przez Węgry w poszukiwaniu ciekawostek, osobliwości i opuszczonych miejsc. Podczas swoich wypraw nigdy do końca nie wie, gdzie zawiedzie go ciekawość. Unikalne pomniki konkurują w sercu autora o lepszą pozycję z odkrytą niechcący węgierską gospodą - czardą - gdzie można zjeść genialny, przygotowany z jelenia pörkölt.

Trzecia część trylogii o Węgrzech to swoista podróż po prowincji madziarskiej, wzdłuż aktualnych granic tego kraju. Odkrywamy jednak, że dzisiejsze Węgry to państwo, które nie istnieje, tak jak je sobie wyobrażamy, namiastka dawnego wielkiego kraju, którego granice przebiegają odmiennie niż pokazuje mapa. Krzysztof Varga bezustannie albo przybliża się do serca Węgier, albo przekracza ich obręb.

Zapraszamy na swoiste spotkanie z kulturą już 22 listopada o godzinie 18:30 do Cheder Cafe na krakowskim Kazimierzu.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl