Spotkanie "Indie – w cieniu Himalajów i Karakorum"

Spotkanie "Indie – w cieniu Himalajów i Karakorum"
Indie przede wszystkim cechuje wspaniała różnorodność religii, ludzi i pejzaży.
Gdzie?
Dom Kultury "Kadr" w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Przemysława Gintrowskiego 32, 02-697 Warszawa
Kiedy?
21 marca 2018 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Dom Kultury „Kadr” w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na spotkanie globroterów z Towarzystwa Eksploracyjnego. Autorami pokazu są natomiast: Anna, Dariusz oraz Kuba Piech.

Indie przede wszystkim cechuje wspaniała różnorodność religii, ludzi i pejzaży. Kraj ten odwiedzają nie tylko podróżnicy, również przyjeżdżają tutaj ludzie poszukujący zupełnie innego wymiaru życiowego - mistycznego, duchownego, a także Ci, którzy uciekają od cywilizacji Zachodu. Nam również udało się stąd uciec, przy czym zaszyć w bardzo trudno dostępnym stanie północnym Dżammu oraz Kaszmiru. Miejsca te znajdują się w cieniu Karakorum i Himalajów, pośród najwyższych gór na świecie, rozległych dolin, a także ludzi, mieszkających blisko siebie, mówiących innymi językami, jak również modlącymi się do różnych bożków.

Odwiedzimy zatem wspólnie Tybet Zachodni - miejsce historyczne, średniowieczny Ladakh, będący dziś miejscem schronu uciekających z Tybetu właściwego oraz prężnym ośrodkiem samego buddyzmu indyjskiego. Ponad to odwiedzimy klasztory oraz buddyjskie pałace, znajdujące się w Dolinie Indusu. Zobaczymy jeden z bardziej odległych zakątków Indii, czyli Dolinę Nubru, leżącą u podnóża samego Karakorum. Poszukamy himalajskich nomadów Changpa nad jeziorami wysokogórskimi, tam również poszukamy wyznawców szkoły buddyjskiej Drukpa Kagju. Szkoły, która rozpowszechniła się przede wszystkim w Bhutanie oraz w kilku innych i bardziej odległych ośrodkach Indii.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Głównym celem tej wyprawy będzie także Zanskar średniowieczny, który kiedyś był częścią Zachodniego Tybetu, natomiast dziś jest dystryktem leżącym w dolinie rzeki, pod taką samą nazwą oraz dostępnym jedynie przez parę miesięcy w roku, kiedy ustąpią śniegi. Podróż do Zanskaru buddyjskiego przez Kargil (jeszcze do niedawna był on miejscem walk o Kaszmir), a także jedną z najwspanialszych dolin himalajskich, pod nazwą Suru, jest przeżyciem wręcz niezapomnianym. Będziemy w Zanskarze towarzyszyć mnichom buddyjskim w pudży, czyli modlitwie porannej, którą odprawia się w klasztorach, które z kolei pamiętają jeszcze czasy wczesnego średniowiecza. Odwiedzimy też urzędującego króla.

Zawitamy ponad to w Kaszmirze - terytorium spornym oraz znajdującym się po części pod pakistańską okupacją. Dziś Kaszmir jest odwiedzany dość rzadko przez turystów, ponieważ polityczny konflikt pomiędzy Pakistanem a Indiami narasta, często zdarzają się arty terrorystyczne, a na co dzień jest widoczna obecność wojsk hinduskich. Kaszmirzy to lud muzułmański, urdyjski, który zamieszkuje prowincję to ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni do świata oraz mieszkający w kraju - ogrodzie. Jest to z kolei ulubione miejsce odpoczynku w Indiach kolonialnych. Dziś to właśnie my jesteśmy atrakcyjni dla mieszkańców Srinagaru, jak również okolic, którzy swe łodzie spławiają na jezioro Dal, aby zawozić mieszkańców, czasami też turystów, do rezydencji wodnych „housbotów”, które otaczają ogrody wodne.

Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie z muzułmańską oraz buddyjską twarzą Indii północnych, z piękną tybetańską, hinduską oraz suficką muzyką. Spotkanie to odbędzie się już 21-go marca 2018 roku, w warszawskim Domu Kultury "Kadr" w Dzielnicy Mokotów, znajdującym się przy ulicy Przemysława Gintrowskiego 32. Wydarzenie jest bezpłatne, a rozpocznie się o godzinie 18:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl