Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Spotkanie Autorskie Swetry, Sutanny i Mundury

Spotkanie Autorskie Swetry, Sutanny i Mundury
Tytuł książki prezentuje więc zaszufladkowanie ludzi żyjących w jednej ojczyźnie, którzy jednocześnie stali po dwóch stronach konfliktu.
Gdzie?
Europejskie Centrum Solidarności
Pl. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
Kiedy?
9 marca 2017 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

W siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności przy placu Solidarności 1 już w najbliższy czwartek o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z profesorem Wojciechem Polakiem, pracownikiem toruńskiego Uniwersytetu imienia Mikołaja Kopernika oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Profesor Wojciech Polak jest autorem naukowej publikacji pod tytułem "Swetry, sutanny i mundury. Próby oddziaływania „Solidarności” podziemnej, Kościoła katolickiego i społeczeństwa na wojsko po wprowadzeniu stanu wojennego, a także przejawy oporu wewnątrz struktur wojskowych w świetle raportów Wojskowej Służby Wewnętrznej i Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego (grudzień 1981−grudzień 1982)." Konferencja poprowadzona zostanie przez doktora Przemysława Ruchlewskiego z ECS.

Publikacja "Swetry, sutanny i mundury" dotyczy okresu stanu wojennego, a dokładnie połowy grudnia z roku 1981 i całego 1982 rok. Sweter jest symbolem działacza ruchu „Solidarności” lub też innych niezależnych organizacji opozycyjnych, które działały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Młodzi lub w wieku średnim, często brodaci, zwykle w swetrach (grubych, wełnianych, ręcznie robione na drutach), często nosili okulary. Tak wyglądali typowi bohaterowie podziemia. Sutanny to oczywiście ubiory księży. Mundur nosił przedstawiciel formacji siłowych, między innymi przedstawiciel wojska.

Tytuł książki prezentuje więc zaszufladkowanie ludzi żyjących w jednej ojczyźnie, którzy jednocześnie stali po dwóch stronach konfliktu. Z jednej strony byli to przedstawiciele konspiracji oraz księża, którzy bronili interesów niezależnej Polski oraz społeczeństwa. Z drugiej strony obserwujemy grupki aparatczyków partyjnych (często w mundurach), którzy stosując zastraszanie wobec podległych sobie służb i urzędów, trzymali w ryzach totalitarnych zdecydowaną większość Polaków. W tym totalitarnym i dualistycznym układzie po stronie społeczeństwa opowiedział się Kościół. Wykorzystywał też swą duszpasterską misję i często występował w roli negocjatora. Zawsze podkreślał konieczność dialogu i umiaru.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski na spotkanie do WCS. Już 9 marca 2017 roku.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl