Spacer po Krakowie oraz wystawa "Matka Boska - miłosierna opiekunka"

Spacer po Krakowie oraz wystawa "Matka Boska - miłosierna opiekunka"
Matka Boża to przez wieki największa orędowniczka chrześcijan, pomocna w czasie wojny, pożaru czy epidemii. Wstawiająca się za skazańców i grzeszników.
Gdzie?
Muzeum Narodowe w Krakowe - Gmach Główny
Al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
Kiedy?
10 września 2016 od 10:30
Za ile?
10 zł
Organizator
Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe Miasta Krakowa organizuje wystawę połączoną z trzygodzinnym spacerem po mieście królów. Wędrówka zaczyna się w gmachu głównym muzeum przy alei 3 Maja 1, o godzinie 10:30. Spacerowicze poruszać się będą drogą maryjnych wizerunków, zapewniających przez wieki opiekę ludziom mieszkającym w Krakowie, do których modlili się w ciężkich chwilach.

Matka Boża to przez wieki największa orędowniczka chrześcijan, pomocna w czasie wojny, pożaru czy epidemii. Wstawiająca się za skazańców i grzeszników.

Wystawa powiązana jest ze Światowymi Dniami Młodzieży. W muzeum zostanie pokazanych około stu dzieł, pochodzących przeważnie z włoskich zbiorów, na których przewija się motyw Marii - Matki Miłosierdzia. Wiąże się to z obchodami Roku Miłosierdzia przez Kościół Katolicki. Będzie można obejrzeć dzieła Donatello, Mantegna, Vasari - znakomitych artystów tworzących między czternastym a osiemnastym wiekiem. Ujrzymy obrazy Marii ukazującej pierś, Marii Matki Boskiej w płaszczu opiekuńczym, jak również odczytywane w epoce średniowiecza i nowożytnej jako wizja pojęcia miłosierdzia Matki Boskiej - Pietę - Matkę Boską trzymającą na kolanach martwego Jezusa Chrystusa oraz Matkę Bożą karmiącą Dzieciątko.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Rejestr ekspozycji zawiera między innymi eseje znakomitych biblistów, historyków sztuki oraz teologów, pokazujące jak kształtowała się idea miłosiernej Matki Bożej w działaniach kulturowych Kościoła, w teologii, ikonografii i sakralnej muzyce. Dzięki temu zostanie stworzony duży zbiór, dający możliwość zapoznania się dokładnie z Matką Bożą Miłosierną w ikonografii. Główne ustalenia dotyczące ikonografii z katalogu przedstawione zostaną w przewodniku dla zainteresowanych wystawą, jak również w krótkiej formie napisów, które towarzyszą ekspozycji.

Organizowana przez Fundację Watykańską J.P. II dla Młodzieży oraz Muzeum Narodowe miasta Krakowa wystawa to jedyny oficjalny pokaz sztuki związany ze Światowymi Dniami Młodzieży. Będzie on kontynuacją ekspozycji sztuki kościelnej towarzyszącą organizowaniu ŚDM w znamienitych muzeach aglomeracji będących gospodarzami tych zgromadzeń. Do tej pory sztukę sakralną wystawiały przy tej okazji : madryckie Museo del Prado, muzeum w Toronto - Royal Ontario, manilijskie Metropilitan Museum oraz muzeum w Denver - Colorado History Museum. Kuratorami tej wystawy są profesor Giovanni Morello oraz prof. dr hab. P. Krasny. Zapraszamy 10 września do Muzeum Narodowego w Krakowie.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl