Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Recital Macieja Gańskiego Liszt Transcriptions

Recital Macieja Gańskiego Liszt Transcriptions
 
Po wysłuchaniu płyty pojawić się powinna refleksja, że warto sięgać do interpretacji, a przyjemność pojawia się nie tylko przy słuchaniu oryginalnych kompozycji.
gdzie?Nadbałtyckie Centrum Kultury - Ratusz Staromiejski
Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk
kiedy?13 czerwca 2017 od 19:00
za ile?bezpłatnie

W Staromiejskim Ratuszu, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku przy ulicy Korzennej 33/35 odbędzie się niezwykły recital fortepianowy Macieja Gańskiego zatytułowany Liszt Transcriptions. Ze sceny 13 czerwca popłyną dźwięki następujących utworów:

Jacob Arcadelt/Ferenc Liszt – Ave Maria
Fryderyk Chopin/Ferenc Liszt – sześć polskich pieśni: Wiosna, Życzenie, Narzeczony, Moja pieszczotka, Hulanka, Pierścień,
Robert Schumann/Ferenc Liszt – Widmung, Liebeslied,
Richard Wagner/Ferenc Liszt – fragment z opery Tristian i Izolda, pod tytułem: Isoldens Liebestod,
Richard Wagner/Ferenc Liszt – Romans i Recytatyw z opery Tannhäuser O du mein holder Abendstern,
Richard Wagner/Ferenc Liszt – opera Tannhäuser - uwertura.

Recital fortepianowy Macieja Gdańskiego to wydarzenie, które promuje solowy album muzyka. Album wydany został w marcu 2017 roku pod tytułem Liszt Transcriptions. Podczas koncertu usłyszymy niezwykle unikalną kompilację interesujących transkrypcji Ferenca Liszta, które charakteryzują się wybitną wirtuozerią, o której powiedzieć można - lisztowska. Będzie to między innymi transkrypcja zacnej uwertury pochodzącej z opery Wagnera Tannhäuser. Ze względu na wielką trudność i niezwykle skomplikowane brzmienie uwertura ta nie była prezentowana w Polsce. Na europejskich scenach również prezentuje się bardzo rzadko.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Płyta Liszt Transcriptions spotkała się z przychylną oceną środowiska muzycznego. Kevin Kenner - pianista światowej sławy stwierdził, że te energetyczne i wyraziste interpretacje kreowane przez Macieja Gańskiego zapisały się już na stałe w dyskografii fortepianowych utworów. Lisztowskie transkrypcje pieśni i oper stworzone przez Gańskiego stały się dziełem rozpoznawalnym w środowisku muzycznym. Również Maestro Antonio Wit docenił dzieło Gańskiego. Wysłuchał płyty z dużym zainteresowaniem. Szczególnie spodobał mu się pomysł na repertuar - transkrypcje Liszta.

Zadziwiają one bogatą wirtuozerią. Ze względu na to, że są rzadko wykonywane stają się niezwykle szlachetne. Płyta przekonuje, że warto do tego materiału wracać. Fragmenty te zyskały świetnego interpretatora, który dał się poznać jako doskonały muzyk. Jego szlachetne, krystaliczne, przejrzyste aranżacje powstały dzięki świetnej technice. Słuchaczy zaskoczy również nostalgiczny charakter albumu. Pojawiają się fragmenty, które zmuszają słuchacza do zadumy. Po wysłuchaniu płyty pojawić się powinna refleksja, że warto sięgać do interpretacji, a przyjemność pojawia się nie tylko przy słuchaniu oryginalnych kompozycji. Płyta ta, zdaniem Antoniego Wita, zasługuje na propagowanie i na pewno zagości na stałe w kanonie istotnych wydań muzycznych.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl