Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Pożegnanie Słońca w Budnikach. Budniki - dawna osada górska

Pożegnanie Słońca w Budnikach. Budniki - dawna osada górska
 
Oczywiście takie zjawisko nie mogło ujść uwadze miłośnikom Karkonoszy. W osadzie powstała stała uroczystość powitania i pożegnania słońca.
gdzie?ODK Krucze Skały
Wilcza 1, 58-540 Karpacz
kiedy?26 listopada 2016 od 09:00 do 13:00
organizatorGmina Karpacz

Budniki to niezwykła, charyzmatyczna, przepełniona tajemnicą miejscowość usytuowana w pobliżu Kowar i Karpacza w Karkonoszach. Budniki to dawna osada górska, która chociaż straciła już wszystkie zabudowania, nadal kusi i przyciąga turystów. Na terenie osady obserwuje się niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Naukowcy dowiedli, że miejsce to przez ponad sto dni w roku nieogrzewane jest przez słoneczne promienie. Budniki pozostają w cieniu aż od 26 XI do, trudno uwierzyć, 16 III. W tym czasie nikt nie uświadczy tu słońca na horyzoncie.

Oczywiście takie zjawisko nie mogło ujść uwadze miłośnikom Karkonoszy. W osadzie powstała stała uroczystość powitania i pożegnania słońca. Zwyczaj ten zaginął po Drugiej Wojnie Światowej. W trakcie ostatnich sezonów pojawił się na nowo. Został reaktywowany przez miłośników starej osady Budnik i kultywowany jest do dziś.

Gmina Karpacz w porozumieniu z Miłośnikami Budnik zapraszają na uroczystości pod hasłem: „Pożegnanie Słońca w Budnikach”.

Szukasz noclegów w Karpaczu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karpaczu

Harmonogram imprezy planowanej na 26 listopada 2016 r.
*Zbiórka w sobotę, godzina 9:00. Miejsce zbiórki - Dom Wypoczynkowy Krucze Skały, Karpacz ulica Wilcza 1 lub Dom Wypoczynkowy Przedwiośnie, Kowary.
*Początek wędrówki, przyjście do Budnik zaplanowano na godz. 11:00.
*Miejsce zbiórki w Budnikach: rozwidlenie na Ścieżce Tabaczanej, punkt, przy którym żółty szlak odbija w stronę Kowar.
*Turystów w Budnikach odwiedzi Wołogór.
*Na wszystkich czekają nagrody i niespodzianki!
*Zakończenie imprezy około godziny 13:00.

Ważne informacje:

Należy zabrać ze sobą prowiant (kiełbaska na ognisko). Spotkanie ma charakter imprezy otwartej. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl