Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Paweł Ruszkowski - Kamiszczi: kaszubskie wiersze na jazz-folkowo

Paweł Ruszkowski - Kamiszczi: kaszubskie wiersze na jazz-folkowo
 
Jednak czuje artysta, że zawsze Warto, ponieważ każdy nawet najmniejszy kamyk ma swą niepowtarzalną historię i w każdym z nich bije czyjeś serce.
gdzie?Centrum św. Jana
Świętojańska 50, 80-837 Gdańsk
kiedy?8 września 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na koncert Pawła Ruszkowskiego. Zostaną na nim zaprezentowane wiersze kaszubskie w stylu jazz-folkowym. Artysta wystąpi razem z zespołem, w gdańskim Centrum Świętego Jana, już 8 września 2017 roku. Przed Wami wystąpią:

Paweł Ruszkowski, który zaśpiewa, zagra na gitarze oraz obejmie kierownictwo muzyczne; Michał Bąk - zagra na kontrabasie i zaśpiewa w chórkach; Mikołaj Basiukiewicz, który z kolei zagra na fortepianie, a także na instrumentach klawiszowych; Tomasz Klepczyński, który gra na klarnecie, jak również na klarnecie basowym i na saksofonie sopranowym; Sławomir Tuszkowski zagra na akordeonie tradycyjnym oraz na saksofonie sopranowym

Dariusz Podbereski i Włodzimierz Machnikowski napisali słowa wstępne do tego koncertu. Traktują one między innymi o projekcie zwanym Kamiszczi. Ta płyta to swoisty ukłon w stronę rodzinnych, ukochanych Kaszub i równocześnie opowieść o Kaszubach, która ma za zadanie powędrować teraz w świat. Album swój tytuł posiada dzięki wierszowi Jana Piepki. Bo Kamiszczi to po prostu kamyczki, kamyki, które zresztą mają dla autora znaczenie wyjątkowe, ponieważ w nich odnajduje swą osobistą alegorię licznych utworów napisanych przez twórców kaszubskich. Takich które, jak te kamyki niepozornie leżące wzdłuż morskiego brzegu, lub przy dróżce polnej, zostają przez przechodniów zwyczajnie niezauważone.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Trzeba użycia wielkiej siły fal morskich, aby każdego dnia, od nowa wydobywać kamyki z głębin oraz cierpliwie wygładzać. I z każdym odpływem zabierać grunt spod stóp zjawy zawziętej, która nazywa się "Nie warto", a o której opowiada Aleksander Majkowski. Trzeba wielkiej uwagi, aby dostrzec je pośród kurzu polnego, także ciekawości, aby je podnieść. Jednak czuje artysta, że zawsze Warto, ponieważ każdy nawet najmniejszy kamyk ma swą niepowtarzalną historię i w każdym z nich bije czyjeś serce. Tak więc, płyta jest garścią wyjątkowych "kamiszków", które zostały odnalezione na ziemi kaszubskiej. Jeżeli tylko zechcesz - od dzisiejszego dnia one wszystkie staną się Twoje.

Paweł Ruszkowski gra na gitarze, śpiewa i obejmuje nad wydarzeniem muzyczne kierownictwo. Jest również wokalistą, gitarzystą, aranżerem oraz kompozytorem. Kończy magisterskie studia (kierunek: jazzowa wokalistyka, klasa doktor Anny Domżalskiej) Akademia Muzyczna imienia Stanisława Moniuszki, Gdańsk. Jest on przede wszystkim kojarzony z działalnością solową w nurcie śpiewanej poezji, a jednocześnie to muzyk otwarty na różne eksperymenty oraz inspiracje, który pasjonuje się sztuką aranżacji. Współpracuje z licznymi artystami. Natomiast, gdy komponuje czerpie najobficiej z dorobku jazzowej muzyki brytyjskiego i amerykańskiego folku, a także z klasycznej muzyki, zaś tekstowo zainspirowany jest głównie poetyckim słowem.

Na swoim koncie posiada artysta kilkadziesiąt kompozycji do polskich wierszy. Są to utwory wybrane, pochodzące z lat od 2010 do 2013. Słowa pochodzą on takich wielkich poetów, jak na przykład: Staff, Zagajewski, Leśmian, Stachura, Osiecka, które znalazły się na solowej, debiutanckiej płycie, noszącej tytuł: "Ars Poetica", z roku 2016. W roku 2017, w kwietniu wydał swój drugi album, noszący tytuł: "Kamiszczi", który zawiera w sobie kilkanaście piosenek unikatowych i poetyckich, śpiewanych w języku kaszubskim, a ich opracowania są na folkowo-jazzowy kwintet. Artysta pisze również utwory współpracując z autorami, pochodzącymi z jego pokolenia, dla przykładu: spektakl-koncert, noszący tytuł: "Absencja", słowa Karoliny Słyk, jazzujący septet.

Gra on także recitale solowe w całej Polsce oraz przeznaczone dla Polonii znajdującej się w Niemczech (Kolonia, Karlsruhe, Berlin) Jest współtwórcą większych koncertów, jak również spektakli i występuje wówczas z wybitnymi artystami. Już od kilku lat prowadzi współpracę z Radiem Polskim. Występuje w czasie gali radiowych. Inicjator licznych muzycznych projektów, także takich, w których udział biorą najmłodsi adepci piosenki.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl