Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Otwarcie wystawy: Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny

Otwarcie wystawy: Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny
 
Malował przede wszystkim pejzaże, portrety muzyków, martwą naturę, portrety artystów, tancerzy baletu, kompozytorów, a także naukowców.
gdzie?Dom Artysty Plastyka Galeria DAP, Galeria LUFCIK, 3678
Mazowiecka 11a, 00-052 Warszawa
kiedy?3 sierpnia 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorOkręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków OW ZPAP

Przedstawiamy Państwu bardzo serdecznie Salomona Gershov, który jest malarzem - legendą. Ponadto jednym z najciekawszych mistrzów awangardy rosyjskiej. Artysta urodził się na Łotwie, w Dyneburgu. Swe umiejętności i talenty kształtował w pracowniach Yuri Pena oraz Alfreda Eberlinga, malarzy-artystów początku wieku XX.

Pierwsza jego wystawa indywidualna miała miejsce w roku 1926. Malował przede wszystkim pejzaże, portrety muzyków, martwą naturę, portrety artystów, tancerzy baletu, kompozytorów, a także naukowców. Niektórych malarz znał osobiście, jak miedzy innymi: Changalla, czy też Szostakowicza. Innych zaś "znał" w swej bogatej wyobraźni, jak na przykład: Mozarta, Beethovena, czy Rembrandta. Starał się nie ulegać wpływom otoczenia bohemy artystycznej, choć współpracował z Malewiczem, nie pozwolił się przekonać do suprematyzmu. Podziwiał za to twórczość Marca Chagalla i na zawsze zachował w sercu i w pamięci jego radę: Nie należy patrzeć na innych, trzeba pracować po swojemu. Rozumował, iż w sztuce najważniejsza jest wyobraźnia, a także przeżycia wewnętrzne, nie natomiast szukanie rozwiązań formalnych.

Przypadkowy nie jest również tytuł wystawy. Odnosi się bowiem do krajobrazu "rozbitej duszy" artysty, czy też "płaczu duszy" jak sam nazywał jedną ze swych prac późniejszych. W jego opinii artysta ma powinność, by wznosić się ku niebu oraz wypłakiwać całemu światu swą odmienność i niedoskonałość. Będąc dowcipną i pogodną osobą Solomon Gershov jednocześnie został obdarzony "poczuciem tragedii", które jest charakterystyczne dla artystów wielkich z różnych epok, trendów oraz stylów, który manifestował się w różnych motywach prac, a także w sobie tylko właściwym malarskim języku.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Wystawa będzie miała miejsce już 3 sierpnia 2017 roku, w warszawskim Domu Artysty Plastyka Galeria DAP, Galeria LUFCIK, 3678.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl