Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Otwarcie Wystawy Mapping Domeyko Ignacio Acosta, Jakub Bojczuk

Otwarcie Wystawy Mapping Domeyko Ignacio Acosta, Jakub Bojczuk
 
W roku 1838, na wiosnę pojechał do Chile, aby tam wziąć stanowisko wykładowcy chemii, badał również geologię kraju.
gdzie?Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk
kiedy?1 grudnia 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorCSW Łaźnia

Impulsem bezpośrednim, aby powstał projekt "Mapping Domeyko" miał być dziennik napisany przez Ignacego Domeyko, noszący tytuł: "Moje podróże (Pamiętnik wygnańca)". Zatem przedstawiamy postać Domejko, który jest osobą historyczną, urodzoną 31 lipca roku 1802, na obecnej Białorusi, w Niedźwiadce Wielkiej. Domeyko zmarł 23 styczni roku 1889 w Chile, w Santiago. Wiódł życie typowego polskiego ziemianina, który urodził się pod zaborami i został skazany na emigrację.

Na świat przyszedł na Kresach Wschodnich (teren Wielkiego Litewskiego Księstwa). Był wileńskim studentem, a także członkiem Filomatów, udział wziął w Powstaniu Listopadowym. Kiedy powstanie upadło wyjechał do Niemiec, potem do Francji, a tam skończył studia górnicze. W roku 1838, na wiosnę pojechał do Chile, aby tam wziąć stanowisko wykładowcy chemii, badał również geologię kraju.

Pamiętnik ów stanowią wspomnienia z podróży naukowych. W swym dzienniku autor opisał bowiem kraje, które miał przyjemność odwiedzić. Ta opowieść rozpoczyna się zatem, kiedy przekracza granicę pomiędzy zaborem ruskim i pruskim.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

A właściwie dlaczego Domeyko? Na to pytanie próżno szukać jednoznacznej odpowiedzi. Jest to postać niezwykle ważna dla historii różnych krajów: Litwy, Polski, Chile, Białorusi. Będąc naukowcem zajmował się on mineralogią, geologią, inżynierią górnictwa, badał Amerykę Południową, zajmował się meteorologią, a także był twórcą współczesnej chilijskiej nauki. Był on przyjacielem Mickiewicza, a co za tym idzie był pierwowzorem Żegoty (III część Dziadów). Jego nazwisko dało również nazwę planetoidzie, minerałowi oraz paśmie górskiemu znajdującemu się w Chile.

Zatem projekt, o nazwie: "Mapping Domeyko" to próba odtworzenia współczesnego podróży, które naukowiec odbył i odnalezienia śladów, które być może zostawił na dwóch kontynentach. Nasi artyści w granicach projektu postarali się odwiedzić miejsca wiążące się z postacią emigranta XIX-wiecznego. Bazując na tych podróżach została zbudowana narracja artystyczna i powstało archiwum eklektyczne wizualne, które bada wzajemne relacje pomiędzy historią, migracją a mineralogią. Projekt stawia pytania o relacje człowieka sztuki i natury.

Zapraszamy na otwarcie wystawy, które odbędzie się już 1-go grudnia 2017 roku, do gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia". Startujemy o godzinie 18:00. Wydarzenie jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl