Otwarcie Wystawy "Kwiaty zła"
Kwiaty symbol piękna, kojarzone z delikatnością i wiotkością zostały skontrastowane z niegodziwością, złem, zbrodnią, śmiercią i upodleniem.
Gdzie?
Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
Kiedy?
28 września 2018 od 19:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Państwowa Galeria Sztuki

Serdecznie zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki, gdzie 28 września 2018 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Kwiaty zła".

Dychotomia, która skryła się w tytule poezji "Kwiaty zła" Charlesa Baudelaire’a potrafi mocno oddziaływać na wyobraźnię. Kwiaty symbol piękna, kojarzone z delikatnością i wiotkością zostały skontrastowane z niegodziwością, złem, zbrodnią, śmiercią i upodleniem. Tytuł interpretować można na wielu płaszczyznach – może jednocześnie oznaczać konieczność poszukiwania piękna w brzydocie, grozie i złu oraz nakazywać skupienie na jego atrakcyjności oraz potężnej, kuszącej mocy. Baudelaire twierdził, że zło to naczelna zasada rządząca wszechświatem, która rozdziera każdy byt na część idealną i tę rzeczywistą, w której przyszło egzystować ludzkiej istocie.

Małgorzata Kosmala analizując dzieła Baudelaire’a zwraca uwagę na fakt, iż kreowanie „kwiatów zła” to przede wszystkim pisanie cudnych liryków o wszystkim, co zepsute i złe. Takie stanowisko wywołuje pytanie o powołanie każdego artysty i jego rolę w świecie. Kosmala tłumaczy, iż rola artysty polega na wybiciu się ponad dotykalną rzeczywistość, a dola artysty to po prostu jednoczesne bycie posłańcem oraz wiecznym nieszczęśnikiem, który ma świadomość swego wygnania. Wiadomo przecież, że w realnym świecie żadna piękność nigdy nie dorówna ideałowi. Artysta, poszukiwacz ponadczasowego piękna jest zwykle skazany na cierpienie wypływające z nienasycenia, zmuszony jest przekroczyć wszelkie granice, nawet te dobra i zła.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Tytuł wystawy stał się jednocześnie tytułem instalacji Andrzeja Wasilewskiego. W "Le fleur du mal" stara się przekształcić dane pobierane z internetu, które przepuszczone przez pryzmat specjalnego interfejsu „poruszają” instalację zbudowaną ze sztucznych kwiatów. Autor tytułem nawiązuje do klasycznego utworu Charlesa Baudelair'a "Kwiaty zła", jednocześnie odnosi się do myśli autora "O inteligencji Zła. Pakt jasności", Jeana Baudrillarda, który stał się twórcą idei symulakrum. Dane napędzające kwiaty w instalacji Wasilewskiego pogrupowane zostały w sześć kategorii: Śmiertelność, Żywność, Zużycie energii a produkcja, Populacja, Ingerencja człowieka w środowiska naturalne, Przestępczość i Ekonomia. Artyści zaangażowani w wystawę wypowiadają się pełnym głosem na temat zagrożeń oraz precyzują w czym widzą niebezpieczeństwo.

Mówią o wojnie, przemocy, zniewoleniu, niszczeniu środowiska, terrorze reżimów politycznych, homofobii, rasizmie, ksenofobii. Prace prezentowane podczas wystawy powstały w większości, specjalnie, na tę okazję. Zwykle stanowią dokumentację sztuki performance, która ze względu na swój buntowniczy charakter w manifestacyjny sposób sprzyja wyrażaniu opinii na temat aktualnych problemów. Jean Baudrillard pisał, że sztuka stała się już tylko sprostytuowaną ideą przez swoje urzeczywistnienie. Trudno przytaknąć autorowi "Paktu jasności", sprzeciw pojawia się mimowolnie. Baudrillard tłumaczy, że współczesna sztuka kwitnie na wysypiskach. Celem autorów wystawy było wykreowanie pięknego obrazu tej niechlubnej przestrzeni. Czy cel został osiągnięty? Zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, przy Placu Zdrojowym 2 w celu poszukania odpowiedzi.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl