Od sinfonii do symfonii - koncert
Wouten Vossen – jest holenderskim skrzypkiem, wytrawnym kameralistą, a tym razem występującym w charakterze lidera orkiestry.
Gdzie?
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
Kiedy?
17 stycznia 2020 od 19:00
Za ile?
16 zł

Wouten Vossen – jest holenderskim skrzypkiem, wytrawnym kameralistą, a tym razem występującym w charakterze lidera orkiestry. Repertuar zaproponowany przez artystę jest jednorodny i obejmuje dzieła, które powstały na przestrzeni trzydziestu lat. Trzy warianty klasyczne symfonicznego cyklu: zaczynając od najwcześniejszej, trzyczęściowej jeszcze Sinfonii Johanna Bacha aż po Pierwszą Symfonię Beethovena, jaka powstała na progu XIX wieku - wiek muzycznego romantyzmu.

Zabrzmi na początku jedno z bardziej znanych dzieł klasycznej muzyki - Serenada, pod tytułem: "Eine kleine Nachtmusik" samego Mozarta. To dzieło niezwykłej prostoty, jakie ukazuje jak z elementów najprostszych Mozart umiał stworzyć jedyne i niepowtarzalne, zapadające natychmiast w uszy melodie. Serenada to lżejsza forma od samej symfonii, która w czasach Mozarta miała charakter rozrywkowy. Właśnie dlatego była na ogół zbudowana z pięciu, lub więcej części, a często zaczynał ją marsz oraz zawierała kilka tanecznych części. Dzisiaj "Eine kleine Nachtmusik" jest znany w formie 4-częściowej. W takiej formule mogłaby ona nawet nosić tytuł symfonii, chociaż w tym czasie mozartowskie symfonie mają o wiele poważniejszy charakter. Jednak prawdopodobnie serenada Mozarta pierwotnie miała jeszcze jedną część, czyli drugiego menueta. Nie jest to jednak jedyna tajemnica tego jakże bezpretensjonalnego dzieła. Ponieważ serenady powstawały na zamówienie, ale w tym przypadku nie posiadamy informacji na ten temat. Możliwe, że to dzieło jest owocem rozrywki w najczystszej postaci tegoż genialnego kompozytora. Możemy na całe szczęście się nim rozkoszować i nie myśleć nadmiernie o okolicznościach powstawania dzieła.

Orkiestra Symfoniczna PFB, skrzypce, dyrygent - Wouter Vossen. Program: Serenada, pod tytułem: "Eine kleine Nachtmusik" - Wolfgang Amadeusz Mozart, Cavatina, pochodząca ze Smyczkowego Kwartetu B-dur, Arvo Pärt i jego Cantus in Memoriam Benjamin Britten, Johann Christian Bach i jego Sinfonia D-dur oraz Ludwig van Beethoven oraz jego Pierwsza Symfonia C-dur.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Na koncert zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 17-go stycznia 2020 roku, do gdańskiej polskiej Filharmonii Bałtyckiej imienia Fryderyka Chopina. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00, a bilety wstępu kosztują 16 złotych.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl