Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Miesiąc Spotkań Autorskich 2017. Ziemowit Szczerek, Beso Khvedelidze

Miesiąc Spotkań Autorskich 2017. Ziemowit Szczerek, Beso Khvedelidze
Ziemowit Szczerek jest pisarzem, publicystą, tłumaczem, dziennikarzem. To pasjonat historii Środkowej Europy, szczególnie jej współczesnej, poradzieckiej odsłony.
Gdzie?
Mediateka - Miejska Biblioteka Publiczna Wrocław Filia nr 58
Pl. Teatralny 5, 50-051 Wrocław
Kiedy?
7 lipca 2017 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Mediateka

Miesiąc Spotkań Autorskich to festiwal, który odbywa się każdego dnia w Koszycach, Brnie, Lwowie, Ostrawie i Wrocławiu. Wrocławska odsłona trwa od 2 lipca do 1 sierpnia 2017 roku. W ramach tej edycji teksty prezentować będą pisarze z Polski, Czech, Słowacji oraz Gruzji. Będzie to dwudziestu polskich pisarzy, dziesięciu czeskich i słowackich, a także trzydziestu jeden twórców z państwa, które w danym roku pełni honorowy patronat. W roku 2017 Gościem Honorowym została Gruzja.

Przedstawiamy Państwu ramowy scenariusz zaplanowany na 7 lipca. W tym dniu spotkania odbywać się będą w Mediatece, Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, dokładnie w Filii nr 58 przy Placu Teatralnym 5. O godzinie 19:00 zaplanowano spotkanie z pisarzem Ziemowitem Szczerkiem. Spotkanie nosi tytuł "Żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna".

Ziemowit Szczerek jest pisarzem, publicystą, tłumaczem, dziennikarzem. To pasjonat historii Środkowej Europy, szczególnie jej współczesnej, poradzieckiej odsłony. Książki tego pisarza nie są podobne do klasycznego reportażu. W opowieściach Ziemowita Szczerka fikcja zaciera się z rzeczywistością. Wizje apokaliptyczne tkane są w poetyckie obrazy. Brzydkie galerie handlowe, gwarne targowiska, obskurne dworce, brudne bary to tło, które pozwala rozprawić się z idealizowaną rzeczywistością. I tak się dzieje niezależnie od miejsca. Ten sam proces obserwować można w centralnej Polsce oraz w Donbasie. Narracja kraszona jest szczyptą elokwencji oraz sporą dawką humoru. Dzięki tym zaletom prozę Ziemowita Szczerka czyta się doskonale. Dorobek pisarza:

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

"Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", pozycja nagrodzona w kategorii literatura w ramach Paszportu Polityki, Europa.Stop.Wschodnia.Stop. - pisana wspólnie z Piotrem Pogorzelskim, Siódemka, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, Tatuaż z tryzubem, pozycja wyróżniona nominacją do „Nike” Nagrody Literackiej.

W najnowszej publikacji, zatytułowanej "Międzymorze..." autor proponuje podróż przez prawdziwe, a także wyobrażone tereny Europy Środkowej. Około godziny 20:00 wysłuchać będzie można fragmentu laudacji dedykowanej tomowi Przyjdzie Mordor i nas zje… w ramach Paszportu Polityki.

O godzinie 20:30 spotkanie z Beso Khvedelidzem zatytułowane "Gruzin z Katmandu". Beso Khvedelidze urodził się w 1972 roku w Gruzji. Stał się niezwykle twórczym i najczęściej publikowanym pisarzem gruzińskim. To absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Tbilisi, wydziału w Państwowym Uniwersytecie, który ukończył w 1996 roku. Pierwsze opowiadania pisarza publikowane były na łamach pism literackich w 2000 roku. Od tego czasu pisarz wydał już ponad 10 powieści, zbiory opowiadań oraz wiersze.

Opowiadania "Khvedelidze" doczekały się aż dziesięciu tłumaczeń, a opowiadania "Smak myszy" wydane zostały przez niemieckiego wydawcę Leipziger Literaturverlag. Pisarz otrzymał sporo nagród w literackich zmaganiach. Wśród trofeów pojawia się Literacka Nagroda SABA - dwukrotnie, Nagroda Literature Bridges Prize podczas Międzynarodowego Festiwalu w Baku w 2010 oraz Nagroda Październikowa przyznana w Moskwie w 2009 roku za najlepsze opowiadania. Beso Khvedelidze porusza się między Katmandu a Tbilisi. Ostatnia powieść pisarza zatytułowana „Namaste” dedykowana jest orientalnym doświadczeniom pisarza i jego fascynacji buddyzmem.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl