Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Miesiąc Spotkań Autorskich 2017. Mariusz Szczygieł, Eka Qevanishvili

Miesiąc Spotkań Autorskich 2017. Mariusz Szczygieł, Eka Qevanishvili
Eka Qevanishvili, feministka, dziennikarka i poetka postanowiła zatytułować spotkanie: "Plan ewakuacji". Qevanishvili urodziła się w Tbilisi, w 1979 roku.
Gdzie?
Mediateka - Miejska Biblioteka Publiczna Wrocław Filia nr 58
Pl. Teatralny 5, 50-051 Wrocław
Kiedy?
8 lipca 2017 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Mediateka

Miesiąc Spotkań Autorskich to festiwal, który odbywa się każdego dnia w Koszycach, Brnie, Lwowie, Ostrawie i Wrocławiu. Wrocławska odsłona trwa od 2 lipca do 1 sierpnia 2017 roku. W ramach tej edycji teksty prezentować będą pisarze z Polski, Czech, Słowacji oraz Gruzji. Będzie to dwudziestu polskich pisarzy, dziesięciu czeskich i słowackich, a także trzydziestu jeden twórców z państwa, które w danym roku pełni honorowy patronat. W roku 2017 Gościem Honorowym została Gruzja.

Przedstawiamy Państwu ramowy scenariusz zaplanowany na 8 lipca. W tym dniu spotkania odbywać się będą w Mediatece, Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, dokładnie w Filii nr 58 przy Placu Teatralnym 5. O godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z Mariuszem Szczygłem zatytułowane "Bardzo dbam o to, żeby ludzi nie glebić", a o godzinie 20:30 rozmawiać z publicznością będzie Eka Qevanishvili. Spotkanie zatytułowała "Plan ewakuacji".

Mariusz Szczygieł to pisarz, reportażysta, dziennikarz i czechofil z zamiłowania. W dorobku ma sześć książek, w tym pozycję zatytułowaną Gottland, która zyskała wiele nagród i wyróżnień tak polskich jak i zagranicznych. Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Warto wspomnieć o Europejskiej Nagrodzie Książkowej Grand Press (kategoria Dziennikarz Roku), Nagrodzie Nike, nagrodzie Angelus 2007. Paweł Dunin Wąsowicz w artykule publikowanym w Machinie zauważył, że Mariusz Szczygieł dołączył do polskiego grona mistrzów reportażu i podobnie jak Hanna Krall lub Ryszard Kapuściński nie dokonuje ocen ale próbuje pojąć system wartości swoich bohaterów, stara się ich zrozumieć. Nazywa pisarza "inteligentnym megafonem". Dunin Wąsowicz zwraca uwagę na oszczędne pisarstwo Szczygła.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Wskazuje na postać narratora, którego autor usunął celowo w cień. Szczygieł wszystkich słucha. Bywa, ze kogoś zawstydzi. Zazwyczaj jest to czytelnik, którego zmusza do analizowania i myślenia. Zmusza go również do tego, by miał oczy otwarte zdecydowanie szerzej niż dotychczas. Mariusz Szczygieł żyje w przekonaniu, że każda chwila może przynieść nowe zaskoczenie. Taka sytuacja często kasuje wszystkie prawdy i rujnuje dotychczasowe systemy wartości. Każda z prawd może szybko zapaść się pod ziemię, a w miejscu gdzie zniknęła, niemal w kilka minut wyrośnie nowa. W ostatniej książce zatytułowanej "Projekt" Mariusz Szczygieł nadaje prawdzie szczególną rangę. Już tytuł książki podkreśla, że zamiarem autora będzie poszukiwanie prawdy, a raczej prawd. Mariusz Szczygieł przywołuje prawdy innych ludzi, szuka prawd osobistych, tych które wyraża się wprost. Szuka także prawd ukrytych, które wyczuć można wyłącznie podskórnie.

Eka Qevanishvili, feministka, dziennikarka i poetka postanowiła zatytułować spotkanie: "Plan ewakuacji". Qevanishvili urodziła się w Tbilisi, w 1979 roku. Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa, który ukończyła w 2002 rok. Tuż po studiach w Tbilisi na Państwowym Uniwersytecie rozpoczęła pracę reporterską. Poetka ma w swym dorobku już cztery tomiki poezji. Wydawała je w latach: 2006 oraz 2010, a także 2013 i 2016. Trzy lata temu dostała nagrodę literacką SABA za „Sprzedając dom”, najlepszy tomik poetycki 2014 roku. Eka Qevanishvili to także autorka esejów literackich zamkniętych w zbiorze „Profile literackie”. Poezja dziennikarki doczekała się licznych tłumaczeń. Wiersze mają angielskie, litewskie, niemieckie i rosyjskie przekłady. Poezja Qevanishvili nacechowana jest przeróżnymi motywami i tematami. Wśród nich dominuje temat wojny i konfliktu, a także niesprawiedliwości społecznej i feminizmu. Ostatni tomik zatytułowany „Plan ewakuacji” w opinii krytyki stał się manifestem, zbiorem haseł i nawoływaniem do walki i rewolty. Eka Qevanishvili od 2008 roku pracuje w Radiu Wolna Europa w oddziale w Tbilisi.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl