Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Kultura Dostępna. Pokaz filmu Wołyń z debatą

Kultura Dostępna. Pokaz filmu Wołyń z debatą
Akcja "Wołynia" zaczyna się w roku 1939 (wiosną). Mała wioska, którą zamieszkują Ukraińcy, Żydzi oraz Polacy.
Gdzie?
Kino Elektronik
Zajączka 7, 01-518 Warszawa
Kiedy?
20 lipca 2017 od 18:00
Za ile?
10 zł
Organizator
LATERNA MAGICA Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 20 lipca 2017 roku, od godziny 18:00, do warszawskiego Kina Elektronik, które znajduje się przy ulicy Zajączka 7. Odbędzie się wówczas, w granicach projektu, o nazwie Kultura Dostępna, pokaz filmu Wojciecha Smarzowskiego, pod tytułem: "Wołyń".

Po jego projekcji przewidziana jest dyskusja o filmie, ale nie tylko. Rozmawiać będziemy również o aspektach historycznych tej produkcji.

Zaprosiliśmy do debaty Gości:
* Kazimierza Woycickiego - jest on publicystą, dziennikarzem oraz historykiem
* Grzegorza Motykę - to historyk, który specjalizuje się między innymi w tematach ruchu oporu polskiego, podczas działań II wojny światowej, a także w stosunkach ukraińsko-polskich
* Jakuba Moroza, który poprowadzi spotkanie
* Błażeja Hrapkowicza, który jest z kolei krytykiem filmowym

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Organizatorem tego spotkania jest także TVP Kultura.

Akcja "Wołynia" zaczyna się w roku 1939 (wiosną). Mała wioska, którą zamieszkują Ukraińcy, Żydzi oraz Polacy. Zosia Głowacka ma wówczas siedemnaście lat i przeżywa pierwszą miłość ulokowaną w rówieśniku - chłopcu z Ukrainy, Petrze. Jej ojciec jednak podejmuje decyzję, że odda rękę córki gospodarzowi polskiemu, bardzo bogatemu - Maciejowi Skibie. Jest to przy okazji wdowiec, który ma na wychowaniu dwójkę dzieci. Za jakiś czas wybucha wojna, a tym samym życie wioski jakie wiodła do tej pory, zmienia się nie do poznania. Okupacja sowiecka, potem zaś atak Niemców na Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Nasza Zośka jest zatem świadkiem, potem niestety też uczestniczką wydarzeń tragicznych, które wywołane są ciągłym wzrostem fali nacjonalizmu ukraińskiego. Ataki kumulują się w roku 1943 (latem). Wśród morza nienawiści ludzkiej Zosia stara się ratować siebie i dzieci.

Film zdobył Złote Lwy (Gdynia) i osiem nagród Orzeł.

Film trwa sto pięćdziesiąt minut, z roku 2016, którego reżyserem jest Wojciech Smarzowski. W obsadzie zobaczymy:

* Michalinę Łabacz
* Arkadiusza Jakubika
* Izę Kunę
* Jacka Braciaka

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl