Król - Koncert
Jego najnowsza płyta, to 9 kawałków stanowiących 30 minutowy wgląd do wnętrza artysty, poetycko, naturalnie, przyziemnie, jak również emocjonalnie.
Gdzie?
Teatr Szekspirowski
Bogusławskiego W. 1, 80-826 Gdańsk
Kiedy?
16 listopada 2018 od 20:00
Za ile?
35 zł

Nie tak dawno temu Błażej Król, żegnał się ze swoimi fanami ze sceny Teatru Szekspirowskiego, wykonując "ostatni koncert", a teraz powraca prezentując nowe wcielenie, promuje swój najnowszy, marcowy album pod tytułem "Przewijanie na podglądzie". Produkcja krążka należała do Piotra Emade Waglewskiego, natomiast muzyka oraz słowa, to twórczość Błażeja Króla. Król jest muzykiem oraz tekściarzem, niegdyś związanym był z grupą UL/KR, od wielu lat torującym sobie ścieżki do największych festiwalowych scen oraz do prasy muzycznej.

Jego najnowsza płyta, to 9 kawałków stanowiących 30 minutowy wgląd do wnętrza artysty, poetycko, naturalnie, przyziemnie, jak również emocjonalnie. Jego wcześniejsze dokonania znane z chłodu, grzeją się tutaj w ciepłe, wręcz tropikalne perkusjonalia, a zabiegi retro artysta wykorzystuje na zupełnie nieprzewidywalne sposoby, które na myśl przywodzą Nowy Jork, iście "bezfalowy". Wyczuć można także intymność, która niezwykle rzadko w piosenkach przyjmuje równie bliskie jak i chwytliwe formy.

Wszystko to jest świetnym przykładem "outsider music" czyli indywidualnej muzyki z dezynwolturą podchodzącą do dźwiękowej materii, zasad które nią rządzą oraz gatunków, które ją dzielą. Jest to także próbka dość rzadka "insider popu", czyli terminu, który dotychczas nie istniał, jednakże potrzebnego, by opisać równie szczerą jak i filmową, osobną ale i uniwersalną muzykę, zawartą na Przewijaniu na podglądzie.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Dlatego teraz wszyscy udajemy się w bezmyślną wręcz wściekłość w miasto i w tłum, pod dywan, w ścianę, zarówno na tło, jak i na wygaszacz. Do samego domu.

Król jest jednym z tych muzyków i tekściarzy pokolenia młodego, którzy są najbardziej utytułowani. Jego pierwszy album i nazwie UL/KR, który nagrał tworząc duet z artystą Maurycym Kiebzakiem Górskim, bez wątpienia wzbudził wielki entuzjazm, co za tym idzie- muzycy z koncernu Agora, okrzyknęli go Płytą 2012 Roku. Pozytywnych recenzji nie brakowało także w Newsweeku, Przekroju, w pismach z branży muzycznej, dzięki czemu Król zapewnił sobie pozycję czołową, jeśli chodzi o rankingi z najważniejszymi albumami wydanymi w kraju, wyróżniając się w takich kategoriach jak: muzyka alternatywna, elektroniczna oraz indie rock.

W roku 2015 Błażej Król zdobył Nagrodę artystyczną miasta Torunia imienia Grzegorza Ciechowskiego, a także został nominowany do Paszportów Polityki za sygnowane albumy.

Uzasadnienie do nominacji argumentowano tak: Jeżeli chodzi o krążek pod tytułem Wij, w Polityce opisywany był jako bardzo paradoksalny: chłód i romantyzm, syntetyczność brzmień, naturalność w ekspresji... znak rozpoznawczy albumu to bardzo oszczędna forma, ukazująca się w krótkich piosenkach, gdzie ważną rolę odgrywają pojedyncze słowa, skojarzenia czy przenośnia oraz każda użyta fraza, pauza i dźwięk.

Zapraszamy serdecznie do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku już 16 listopada 2018 roku o godzinie 20.00. Cena biletu: 35 zł.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl