Koncert Olgi Hanowskiej „Sny Panny z Wanny”. Folk Botaniczny

Koncert Olgi Hanowskiej „Sny Panny z Wanny”. Folk Botaniczny
Oniryczna muzykantka przeprowadza swych gości prosto przez kolejne audialne obszary prywatnych marzeń, które czerpią z neuropsychologicznych wspomnień muzycznej pamięci.
Gdzie?
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Zaruskiego M. 1a, 76-270 Ustka
Kiedy?
28 czerwca 2018 od 20:00

Serdecznie zapraszamy na koncert Olgi Hanowskiej, który odbędzie się 28 czerwca, o godzinie 20:00 na scenie Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Artystka wystąpi z solowym projektem „SNY PANNY Z WANNY”. Płyta powstała rok temu. Album stanowi kompilację aranżacji skrzypcowych, elektroakustycznych, a także w niewielkim stopniu, nagrań terenowych.

Całość stanowi miłe dla ucha folkowe dźwięki, które zachowują się niczym dron podróżującego brzmienia. Dźwięki stworzone zostały przy pomocy świata flory oraz rdzennych instrumentów. Botaniczne audiosfery, roślinne partytury, swobodne kompozycje i nigdy niezapisane improwizacje. Folkowe eksperymenty przełamują schematy „odnalezionej muzyki”. Oniryczna muzykantka przeprowadza swych gości prosto przez kolejne audialne obszary prywatnych marzeń, które czerpią z neuropsychologicznych wspomnień muzycznej pamięci. Jeśli tylko ktoś ma ochotę łapać te roślinne marzenia senne i adaptować je na własne potrzeby, to dobrze trafił. A dlaczego panna wprost z wanny? To trudno orzec, może sny potrzebują do egzystencji pachnącej wody oraz cedrowych olejków.

Botaniczny folk to semantyczne podgrywanie oparte ściśle na partyturze przyrodniczej, która podąża za tym, co skryte, lecz zachowane w muzycznej pamięci artystki. Botaniczny folk wymusza świadome nasłuchiwanie i kreuje doświadczonego odbiorcę. Niewątpliwie trudno jest zinterpretować kulturę dźwięku botanicznego, posiada ona bowiem osobistą przestrzeń audialną, która oparta jest na makro dźwiekoznakach oraz soundevents, czyli najmniejszych dźwiękach. Drewniane skrzypce komponują się z roślinnymi tkankami, tworząc wyjątkowe struktury muzyczne. Przytulone do uszu, drażnione harmonicznie i transowo smyczkiem przekazują przyrodzie to, co zabrały w trakcie konstruowania siebie. Botaniczny folk wzrasta na swoim rytmie czerpanym z kołysanego oberka, jednocześnie splata swe jestestwo z tkliwością oraz subtelnością artystki. Nikt tu nie rzępi, raczej usypia i wycisza. Nikt nie porywa, lecz wzywa do myślenia. Nikt tu nie zacina, a rzec można, że koi zezwalając na oniryczną fantasmagorię.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Olga Hanowska to alternatywna skrzypaczka i improwizatorka, eksperymentatorka, edukatorka, amatorka jubilerstwa, wykładowca, ogrodnik, muzykoterapeutka, warsztatowiec, autorka scenariuszy, propagatorka licznych działań artystyczno-edukacyjnych skoncentrowanych wokół muzyki oraz najmłodszych słuchaczy. W poszukiwaniach autorskiej przestrzeni artystka posługuje się różnymi strategiami związanymi z elektroakustyczną muzyką, fieldrecordingiem, noise, transem, rdzenną muzyką polską oraz ilustracyjnymi brzmieniami. Hanowska ceni samplery, a także ciemne, zdecydowanie niekoncertowe, brzmienie skrzypiec, szczególnie skrzypiec baritone. Oniryczna artystka ukaże się we własnym widnokręgu botanicznym, nacechowanym rozpoznawalnym manieryzmem, tym razem pojawi się w autorskim projekcie zatytułowanym: „Sny panny z wanny”. Serdecznie zapraszamy do Centrum Aktywności Twórczej, koncert rozpocznie się o godzinie 20:00, 28 czerwca.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl