Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Koncert kolęd
Kolęda w dzisiejszym rozumieniu pojawiła się razem z pierwszymi europejskimi chrześcijanami – autorem jednej z najstarszych był ponoć święty Franciszek z Asyżu.
Gdzie?
Narodowe Forum Muzyki, Sala Czerwona
Pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław
Kiedy?
22 stycznia 2017 od 16:00
Za ile?
30 zł

Narodowe Forum Muzyki 22 stycznia zaprasza na koncert w świątecznym, noworocznym, czyli zimowym nastroju. Punktualnie o 16:00 na deskach sceny Sali Czerwonej wystąpi Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki pod kierownictwem Małgorzaty Podzielnej. W programie pojawi się szeroki wachlarz kolęd i pastorałek. Zapraszamy do radosnego wyśpiewywania, Gloria Gloria in excelsis Deo!

Tradycja kolędowania początkowo wiązana była z Nowym Rokiem i uroczystościami, które go uświetniały. A nie jak potocznie uważano z wieczorem Bożego Narodzenia. Zwyczaj odwiedzania domostw i śpiewania ich mieszkańcom chrześcijanie pożyczyli ze starożytnej rzymskiej tradycji, która nakazywała odwiedzanie sąsiadów w pierwszych dniach nowego roku i składanie im życzeń wszelkiej pomyślności.

Kolęda w dzisiejszym rozumieniu pojawiła się razem z pierwszymi europejskimi chrześcijanami – autorem jednej z najstarszych był ponoć święty Franciszek z Asyżu. Po polsku zaczęto je śpiewać raczej dość późno w porównaniu z innymi chrześcijańskimi państwami Europy. Pierwotnie tłumaczono pieśni świąteczne Czechów, naszych sąsiadów. Następnie przyszedł czas na twórczość polską– pierwsza kolęda w języku polskim ujrzała światło dzienne wraz z początkiem XV wieku. Większość popularnych świątecznych pieśni, które tworzą kanon polskich kolęd, powstało trzy wieki później.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Ponieważ kolędy to nade wszystko utwory związane z ludową kulturą, to dlatego trudno o większość nazwisk autorów. Niektóre jednak zapisały się na kartach historii muzyki. Jak się okazało, kolędy pisali muzycznie i literacko utalentowani duchowni oraz poeci. Autor rozpoznawalnej kolędy pt. "W żłobie leży" to ksiądz Piotr Skarga (kaznodzieja związany z dworem Wazów), a kolęda "Bóg się rodzi" to dar Franciszka Karpińskiego. Słowa do sentymentalnej "Mizernej cichej" stworzył artysta Teofil Lenartowicz – poeta oraz etnograf współpracujący miedzy innymi z Cyprianem Kamilem Norwidem raz z Oskarem Kolbergiem. Interesująca jest także historia niezwykle popularnej kolędy "Cicha noc", która – w 2018 roku świętować będzie dwóchsetlecie powstania, czyli datę kiedy została pierwszy raz wykonana w niewielkiej austriackiej wiosce położonej w Alpach. Od tego momentu kolędę "Cicha noc" przetłumaczono już na ponad trzysta sposobów!

Zapraszamy do wspólnego kolędowania! Betlejem we Wrocławiu przywołuje wszystkich tych, którzy spragnieni są świątecznych wzruszeń!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl