Koncert Hawdalowy: Libelid
Kompozycja tworząca program LIBELID stanowi wybór pieśni przedwojennych wykonanych w jidysz.
Gdzie?
Fundacja Bente Kahan - Synagoga pod Białym Bocianem / White Stork Synagogue
Pawła Włodkowica 7, 50-042 Wrocław
Kiedy?
24 marca 2018 od 20:00
Za ile?
35 zł

Hawdalowy koncert zatytułowany LIBELID odbędzie się na wrocławskiej scenie przy ulicy Pawła Włodkowica 7. Wydarzenie zaplanowano na 24 marca, rozpocznie się o godzinie 20:00. Serdecznie zapraszamy! W tym dniu na scenie pojawią się: Ola Bilińska (wokal, syntezator OP-1, gitary elektryczne, looper), Edyta Czerniewicz ( śpiew, wiolonczela), Katarzyna Kolobowska (śpiew, harfa), Sebastian Witkowski (syntezator, basowa gitara).

LIBELID to seria miłosnych pieśni opracowanych w języku jidysz przez Aleksandrę Bilińską. W pracy towarzyszyli jej doświadczeni muzycy z Warszawy, Gdańska i Sejn. Pieśni miłosne stanowią kontynuację albumu „Berjozkele – pieśni wieczorne i kołysanki jidysz“, który ukazał się pod egidą Żydowskiego Instytutu Historycznego. Płyta pochwalić się może tytułem "Folkowy Fonogram Roku 2014", który przyznany jej został przez II Program Polskiego Radia.

Kompozycja tworząca program LIBELID stanowi wybór pieśni przedwojennych wykonanych w jidysz. Układają się one w nostalgiczną opowieść o przeróżnych obliczach i odcieniach miłości. W warstwie tekstowej zwracają uwagę wyraźne wątki wypływające z żydowskiej obyczajowości, która miała ogromny wpływ na strefę uczuciową i rodzinną wszystkich członków społeczności. Wysłuchać można opowieści o kojarzonych małżeństwach, silnych więziach rodzinnych. Przed słuchaczami maluje się obrazy z życia codziennego, życia które trwało i toczyło się przed Zagładą. Niezwykłego smaczku dodają poetyckie teksty takich autorów jak: Debora Vogel, przyjaciółka Brunona Schulza lub Mojsze Lejb Halpern. Poetyckie obrazy wyposażone w uniwersalny przekaz snują opowieść o miłości, której nie da się zmierzyć czasem, pochodzeniem, ani obyczajowością. Nadal opowieści te zaskakują świeżością oraz aktualnym przesłaniem. Zaskakują niebanalnym humorem oraz delikatnością nastroju.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Założenie muzyczne LIBELID polegało na utkaniu subtelnego połączenia brzmień elektronicznych i akustycznych. Kolaż klasycznego instrumentarium z nowoczesnym syntezatorem OP-1 oraz looperem okazał się bardzo trafny. Harfa i wiolonczela odbijają się echem elektronicznych brzmień. Forma nie będzie szokować słuchaczy, nie na tym polega jej nowatorstwo. Jej misja jest niezwykle czytelna przejrzysta: kreowanie nastroju, oprawy do zaprezentowania bogactwa emocji ujętych w tekstach. Namiętność, czułość, odrzucenie zaduma - to wątki, które wplatać się będą w duszę słuchaczy. To opowieść o uczuciach dawno minionych i utraconych.

Serdecznie zapraszamy! 24 marca, punktualnie o godzinie 20:00 w murach Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu, ulica Włodkowica 7 zabrzmią dla Państwa Pieśni Hawdalowe LIBELID. Organizatorem koncertu jest Fundacja Bente Kahan.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl