Kałe Bała - koncert
Obok własnych piosenek Teresy Mirgi oraz melodii Cyganów węgierskich, formacja wykonuje również pieśni należące do muzycznej tradycji Cyganów Słowiańskich i Bałkańskich
Gdzie?
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - Scena A. Bazakbala
Chramcówki` 15, 34-500 Zakopane
Kiedy?
16 października 2018 od 21:30

Kałe Bała, czyli Teresa Mirga jest poetką cygańską, pieśniarką, gitarzystką, a także założycielką oraz liderką formacji cygańskiej Kałe Bała, co oznacza Czarne Włosy. Przyszła na świat i dorastała na Spiszu polskim, w osadzie cygańskiej - Czarna Góra, gdzie artysta mieszka po dziś dzień. Wywodzi się ona z Karpackich Cyganów. Jest to jedna z 4 cygańskich grup, które zamieszkują tereny naszego kraju, i która już od wielu wieków prowadzi osiadłe życie. Swą twórczość prezentuje w trakcie występów solowych, a także razem z grupą Kałe Bała, która została założona w roku 1992.

Pierwsze lata istnienia formacji i ważną inspiracją dla naszych artystów był muzyczny styl, który reprezentował zespół cygański, pochodzący z Węgier, o nazwie: Kalyi Jag. Artystkę zainteresowały nie jedynie utwory, które zespół wykonywał, ale również bardzo ciekawe aranże oraz nietypowe instrumentarium, jak: drewniane łyżki i dzban, jak również idea nowych muzycznych opracowań pieśni tradycyjnych, rzecz jasna cygańskich. To wszystko stało się dla grupy oraz dla artystki impulsem, by poszukiwać, we własnym obrębie tradycyjnego repertuaru oraz rozwijania na lokalnym gruncie idei, która została zapoczątkowana kilkanaście lat wstecz dzięki Kalyi Jag. Obok własnych piosenek Teresy Mirgi oraz melodii Cyganów węgierskich, formacja wykonuje również pieśni należące do muzycznej tradycji Cyganów Słowiańskich i Bałkańskich, a także stare pieśni, jak purane gila od Cyganów Karpackich w całkowicie nowych opracowaniach i tradycyjnych.

Zapraszamy Was serdecznie na koncert, który odbędzie się już 16-go października 2018 roku, do zakopiańskiego Teatru imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza, znajdującego się przy ulicy Chramcówki 15. wydarzenie rozpocznie się o godzinie 21:30.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl