Jorgos Skolias, Oleś Brothers Duo - koncert
Rodzice artysty to greccy uchodźcy polityczni. On sam wychowywany był w wielonarodowym i kulturowo zróżnicowanym młodzieżowym środowisku.
Gdzie?
Karczma pod Gontem
Jana Kasprowicza 1a, 34-500 Zakopane
Kiedy?
4 maja 2019 od 21:00

Jorgos Skolias jest jednym z bardziej oryginalnych wokalistów na polskiej scenie muzycznej, według magazynu, pod nazwą: culture.pl.

Rodzice artysty to greccy uchodźcy polityczni. On sam wychowywany był w wielonarodowym i kulturowo zróżnicowanym młodzieżowym środowisku. Był uczestnikiem imprez greckiej mniejszości, jak również podejmował próby śpiewania bluesa oraz rocka. W latach 70-tych współpracował z interesującym oraz bardzo aktywnym środowiskiem bluesowo-rockowym miasta Wrocław. Zatem współpracował z formacjami: "Grupa 1111", "Nurt", czy "Spisek Sześciu". Pracę zawodową rozpoczął w roku 1982 od zespołu jazzrockowego "KRZAK". Artysta stał się pożądany przez wielu poszukujących oraz nowatorskich artystów, którzy zaproponowali mu współpracę, tak koncertową, jak również w przygotowywaniu nagrań. Ponad rok prowadził współpracę z zespołem "Osjan". Natomiast od 1988 roku do roku 1991 był wokalistą stałym grupy "Young Power", która skupiała artystów młodych oraz nieortodoksyjnych. To była niezwykle istotna demonstracja bardzo nowatorskiego podejścia do muzyki jazzowej.

Jorgos Skolias to muzyk poszukujący, nie jedynie indywidualnej formuły na stosowanie ludzkiego głosu w muzyce, jak również inspiracji w domenach jazzu, bluesa, czy też rocka, ale także w etnicznej muzyce, zaczynając od Grecji przez Afrykę, aż do Indii. Ponad to artysta studiuje techniki standardowe wokalne i właśnie dlatego opanował on technikę harmonicznego śpiewania (prowadzenie równoległe trzech głosów).

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Zaś zespół Oleś Brothers Duo tworzą bracia: Marcin Oleś, który jest kontrabasistą oraz Bartłomiej Brat Oleś, który z kolei jest perkusistą - już od więcej niż dziesięciu lat starają się oni tworzyć muzykę autorską, w której główny punkt odniesienia to jazz. Twórcy projektów autorskich, którzy towarzyszą licznym słynnym jazzmanom z całej kuli ziemskiej i tworzą rytmiczny dreamteam. Współpracują z nimi, między innymi: Kenny Werner, David Murray, Rob Brown, Chris Speed, Eric Friedlander, Theo Jorgensman, Rudi Mahal, William Parker, Andrzej Przybielski oraz wielu innych. Prócz kompozycji jazzowych, które są tworzone na potrzeby nowych projektów, Olesiowie są również autorami muzyki do teatralnych przedstawień, jak między innymi: Williama Szekspira, pod tytułem: „Miarka za miarkę”, czy „Otella”; a także Henrika Ibsena, pod tytułem: „Nory”; jak również jednoaktówek Yukio Mishimy, czy Andrew Bovella, pod tytułem: „Nie do Pary” oraz fabularnego filmu, pod tytułem: „Futro”, a także filmów animowanych. Nowy projekt tego duetu, nosi tytuł: „SPIRIT OF NADIR”, z roku 2017 jest opowieścią o muzyce odległej kulturowo, która jest położona niemalże na biegunie muzyki światowej (Zachód), zarazem ukazująca związek Olesiów z wykonawczą kulturą arabskiej muzyki, czy też hinduskiej, gdzie często jednemu melodycznemu instrumentowi towarzyszy również jeden instrument perkusyjny.

Na koncert zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 4-go maja 2019 roku, do zakopiańskiej Karczmy pod Gontem, znajdującej się przy ulicy Jana Kasprowicza 1 a. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 21:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl