Jazz Band Młynarski-Masecki
Pierwsze jazzowe polskie kawałki powstały już z końcem lat dwudziestych ubiegłego stulecia.
Gdzie?
Stary Maneż
Juliusza Słowackiego 23, 80-257 Gdańsk
Kiedy?
18 października 2018 od 20:00
Za ile?
79 zł

JAZZ BAND MŁYNARSKI MASECKI - zespół prezentujący polski, przedwojenny jazz. Warto wspomnieć, wbrew obiegowym opiniom, że jazz nie trafił w polskie gusta muzyczne pod wpływem oddziaływań słynnego Radia Wolna Europa, które rozbrzmiewało w wielu polskich domach w konspiracyjnej atmosferze.

Pierwsze jazzowe polskie kawałki powstały już z końcem lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Niezwykli kompozytorzy w osobie Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów zasłuchani byli w albumach zza oceanu oraz z Berlina. Korzystając z tych inspiracji komponowali hity na potrzeby kabaretów, filmów, teatrów oraz rewii. Pojawiały się także coraz liczniejsze zamówienia wytwórni płytowych. Wśród klientów takie wytwórnie jak Syrena Record i Columbia. Nowy nurt muzyczny znalazł w Polsce podatny grunt i tym sposobem do roku 1939 powstało tysiące kompozycji oraz nagrań przy udziale utalentowanych instrumentalistów oraz wybitnych śpiewaków i świetnych aktorów.

Czas drugiej Wojny Światowej brutalnie przekreśliła biografie, zerwał ciągłość oraz zakończył dobry czas "prosperity", który przypadł w udziale młodemu pokoleniu show biznesu. Chociaż wydawało się, że po czasie Apokalipsy nic już nie wróci do dawnej świetności, jazz przetrwał. Utalentowany pianista, muzyk Marcin Masecki wspólnie z artystą, Janem Emilem Młynarskim powołał do istnienia formację odwołującą się do starej polskiej tradycji orkiestr jazzowych z okresu międzywojennego.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Repertuar Jazz-Bandu obejmuje swingowe utwory, w większości są to nieznane fragmenty. Pojawi się również kilka wyjątkowych tang. Okazało się, że polscy kompozytorzy dzięki aranżacjom i kompozycjom tang znani byli w Europie i zasłynęli nimi na całym świecie. Niemal całe przedsięwzięcie skupione zostało wokół wspomnienia postaci Adama Astona (najwybitniejszy przedwojenny polski śpiewak rozrywkowy) oraz Henryka Warsa (najistotniejszy polski przedwojenny pianista, aranżer i kompozytor).

Marcin Masecki z Jankiem Emilem Młynarskim uczynili starania, by zrekompensować utracone szanse całego przedwojennego pokolenia artystów rozrywkowych związanych z Polską, którzy będąc w rozkwicie zmuszeni zostali do ucieczki, walczyli, ginęli, emigrowali osierocając polską rozrywkową muzykę w niepowetowany sposób. Charakterystyczne aranżacje Marcina oraz charyzmatyczny wokal Janka pozwoliły nadać całości zupełnie nowe oblicze. Dzięki tym staraniom muzyka ta stała się na nowo aktualna i użytkowa. Stała się idealnym tłem do tańca oraz wzruszeń.

Tym razem zapraszamy do Gdańska, gdzie w Starym Maneżu przy ulicy Juliusza Słowackiego 23, 18 października wysłuchać będzie można koncertu Jazz Bandu Młynarski & Masecki. Serdecznie zapraszamy

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl