Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze

Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze
 
Dzięki współpracy z Galerią Miejską Gdańską znajdującą się w Muzeum Pana Tadeusza zostanie zaprezentowana wystawa, która przygotowana jest na dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Güntera Grassa.
gdzie?Muzeum Pana Tadeusza - Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-106 Wrocław
kiedy?8 sierpnia 2017 od 17:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Pana Tadeusza

Poznajcie Państwo zupełnie inną stronę duszy artystycznej Güntera Grassa, który jest laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Galeria Gdańska Güntera Grassa jest jednocześnie miejscem jednej z największych kolekcji na całym świecie Noblisty (zmarł on w roku 2015). Znajduje się w niej aż sto czternaście prac. Urodzony w roku 1927 w Wolnym Mieście Gdańsk, przez całe swoje życie bardzo chętnie wracał do miasta rodzinnego nad Morzem Bałtyckim w swych podróżach, jak również w literackiej i plastycznej twórczości.

Autor gdańskiej Trylogii uzyskał sławę światową w dziedzinie literatury. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, otrzymywał akademickie gruntowne artystyczne wykształcenie na uczelniach wyższych w Berlinie, na której w latach późniejszych został rektorem uczelni macierzystej i w Düsseldorfie, gdzie był studentem, miedzy innymi u boku Josepha Beuysa.

Dzięki współpracy z Galerią Miejską Gdańską znajdującą się w Muzeum Pana Tadeusza zostanie zaprezentowana wystawa, która przygotowana jest na dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Güntera Grassa. Marta Wróblewska - kuratorka wystawy wybrała z tej okazji rzeźby oraz grafiki artysty udowadniające, iż jego plastyczna twórczość jest związana w sposób nierozerwalny z pisarstwem. Nie są to tylko ilustracje z sensu stricte. Są one pewnego rodzaju dopełnieniem obrazowym treści, wizualizacją motywów, pojęć oraz metafor, które autor szczegółowo opisywał z pomocą literatury.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Postacie portretowane, rzeczy, zwierzęta, pejzaże nie są przeważnie tym, czym wydają się na pierwszy rzut oczu. Stanowią jednocześnie zamknięty zbiór, które definiuje mikrokosmos pojęć Grassowskich oraz jego idei. Są to znaki, które szyfrują przekaz artysty żywo i czynnie zaangażowanego w sprawy tego świata, a zwłaszcza społeczności oraz ich małych ojczyzn. Przyoblekając w obrazy i dając swój głos - to bardzo obszerne repertorium symboliczne, Grass wypowiada się na drobne, a także uniwersalne tematy w sposób polifoniczny, które dotyczą tak, wielkich narodów, jak również pojedynczych ludzi.

Wystawę pokazywano już, miedzy innymi w:
* Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza (Warszawa)
* Galerii imienia Sleńdzińskich (Białystok)
* Muzeum romantyzmu (Opinogóra)

Natomiast po prezentacji w mieście Wrocław, przeniesiona zostanie do Domu Norymberskiego (Kraków), gdzie zostanie częścią programu, o nazwie Festiwal Conrada, który odbywa się od 24 października do 17 grudnia tego roku. Towarzyszy wystawie katalog prac, które znajdują się w kolekcji.

Odbędzie się wernisaż we wtorek 8 sierpnia roku 2017, o godzinie 17:00
Wystawa zaś od 8 sierpnia do 17 września tego roku

Wstęp jest bezpłatny

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl