Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Festiwal Genius loci / spektakl "W Ogień"
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie ma zaszczyt zaprezentować spektakl "W Ogień", który obejrzeć będzie można w Zakopanem już 15 września.
Gdzie?
Parking przy Rondzie Solidarności
Rondo Solidarności, Zakopane
Kiedy?
15 września 2017 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Kim jest Józef Kuraś - Józef Kuraś "Ogień"? Czy jest mordercą? Egzekutorem? Może to kolejne wcielenie Janosika? A może ... Wyklęty?

Mamy to szczęście, że żyjemy w dobie pokoju. W czasach, gdy do głosu doszła silna narracja patriotyczna z mocnym akcentem na bohaterstwo. Wojenna narracja jest wszechobecna. Próbuje kształtować nasz światopogląd i wskazuje perspektywę patrzenia na świat. Słyszymy polecenie, by stać na baczność przed gipsowymi pomnikami. Należy się jednak zastanowić, czy tożsamość narodowa budowana w oparciu o aspekt wojenny ma sens w czasach pokoju, czy jest zasadna? Czy naprawdę o tej wojnie musimy zawsze pamiętać? Kto powinien się znaleźć na marmurowym cokole? Czy mordercę usprawiedliwia bohaterstwo? Czy każdy wróg naszego wroga wchodzi w poczet naszych sojuszników automatycznie?

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie ma zaszczyt zaprezentować spektakl "W Ogień", który obejrzeć będzie można w Zakopanem już 15 września. Zapraszamy w imieniu organizatorów na scenę przy parkingu przy Rondzie Solidarności. Autorem testu jest Mateusz Pakuła. Reżyserem spektaklu Wojciech Klemm. Scenografia to dzieło Anny Marii Karczmarskiej. Autorem muzyki jest Dominik Strycharski. Na scenie zobaczymy: Karolinę Kazoń, Natalię Strzelecką, Mateusza Janickiego, Marcina Kalisza, Wojciecha Skibińskiego. Spektakl "W ogień" prezentowany jest na zakopiańskiej scenie w ramach festiwalu "Genius loci".

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Festiwal "Genius loci" to stałe poszukiwanie miejsc, które komunikują się ze światem poprzez osoby, które mają potrzebę słuchania. Festiwal poszukuje słuchaczy, którzy potrafią usłyszeć i dojrzeć ulotnego ducha miejsc.Potrzebne są nowe głosy, dzięki którym miejsca na nowo przemówią.

Jakie miejsca są poszukiwane? Przestrzenie naznaczone przez historię i wielkie biografie, miejsca, o których śmiało powiedzieć można: kultowe. To miejsca obce i oswojone, przestrzenie symboliczne i realne. To obszary mityczne, znane szerokiemu gronu poszukiwaczy oraz przestrzenie wyjątkowe, niecodzienne z punktu widzenia swego przeznaczenia. Na pewno doświadczymy tego nieco inaczej. To będzie przygoda doświadczana z perspektywy widza, uczestnika zdarzenia teatralnego. Przestrzenie te dzięki teatralnym twórcom ujawniają sceniczny i performatywny potencjał. Staną się sceną spotkań festiwalowych.

"Genius loci" pomaga teatrowi opuścić tradycyjne mury gmachu, towarzyszy w poszukiwaniach nowych przestrzeni oraz odbiorców. Tadeusz Kantor powiedział, że "Do teatru nie wchodzi się bezkarnie", można to zdanie delikatnie zmienić, by zwrócić uwagę na fakt, iż teatr również podejmuje spore ryzyko wchodząc w nieodkryte, nieteatralne przestrzenie. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencje zderzenia sił: miejsce-teatr? Czy moc uderzenia wygeneruje nowe obrazy lub historie? Warto przyjrzeć się instalacji autorstwa Jakuba Skrzywanka. “Leave the city//Live the city” z placu Szczepańskiego w Krakowie wciąga widzów do teatru miejskiego przepełnionego multimedialnym tworzywem.

A Krzysztof Garbaczewski snuć będzie opowieści o ostatnim rycerzu oraz o niezwykłym bohaterze z krajów słowiańskich - Tadeuszu Kościuszce.Będzie także o historiach chorób, które dręczą Kraków oraz ich związkach ze sztuką. Tu przewodnikiem będzie Katarzyna Kalwat. Zapraszamy do niezwykłych wnętrz Instytutu Patomorfologii. Anna Popiel, młoda reżyserka zabierze chętnych w podziemia cerkwi, która znajduje się przy ulicy Szpitalnej. Przestrzeń tego miejsca sprzyja opowieściom o dwoistej naturze twórcy oraz człowieka - Jerzego Nowosielskiego. Będzie też próba spojrzenia na nas przez pryzmat pijanych turystów z Anglii,którzy imprezują na wiślanej barce Nimfa. Tymi oczyma spojrzy na nas Piotr Ratajczak

W zwierciadle "Rejsu", kultowego filmowego obrazu z końca lat sześćdziesiątych, spojrzymy na siebie dzięki Bartoszowi Szydłowskiemu, który na słynną, kultową Dużą Scenę Teatru imienia Juliusza Słowackiego wprowadził amatorów. Padnie także pytanie o to, czy myśliwy kossakowskiego, myśliwy na tle natury, myśliwy na koniu mógłby być damą? Poza Krakowem, w Maszyckiej Jaskini nastąpi spektakularne wydarzenie. Marcin Wierzchowski opowie o zbrodni osnutej tajemnicą, opowie o zbrodni sprzed osiemnastu tysięcy lat. Padnie również odpowiedź na pytanie dlaczego podczas rabacji w Galicji doszło do ludobójstwa polsko-polskiego. O to pytać będzie Jakub Roszkowski odwiedzający Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Wojtek Klemm podczas plenerowego spektaklu zakopiańskiego odmaluje zbrodniczo-bohaterską mitologię "Ognia" - Józefa Kurasia.

Podczas festiwalu "Genius loci" przestrzeń teatru zyska oblicze medium dedykowane "duchowi miejsca". Mowa o miejscu, w kierunku którego podąża. To ogromne wyzwanie oraz wezwanie - do społecznego dialogu, do redefinicji licznych krakowskich oraz małopolskich samoocen, stereotypów, mitów tożsamościowych oraz zbiorowych marzeń sennych,a także innych fantasmagorii oraz funkcjonujących w świadomości obiegowej - tendencji opiniotwórczych.

Serdecznie zapraszamy do rozpoczęcia podróży szlakami wytyczonymi na symbolicznej oraz realnej mapie Małopolski i Krakowa. Niech przewodnikiem będzie genius loci!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl