Ethno Jazz Festival: Richard Bona - Heritage
Richard Bona to artysta, który zyskał ogromną sympatię polskich fanów. Krytycy mówią o nim "afrykański Sting".
Gdzie?
Sala duża Impart
Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław
Kiedy?
15 listopada 2018 od 19:00
Za ile?
200 zł

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert w ramach Ethno Jazz Festival. 15 listopada, o godzinie 19.00 na dużej scenie sali Impart we Wrocławiu pojawi się wyjątkowy gość - Richard Bona.

Richard Bona to artysta, który zyskał ogromną sympatię polskich fanów. Krytycy mówią o nim "afrykański Sting". Podczas występów artysta promować będzie swą ostatnią płytę zatytułowaną „Heritage”. Album został nagrany przy współpracy z niezastąpionym Mandekan Cubano. Materiał ujęty w albumie stanowi perfekcyjną muzyczną fuzję gatunków. Wyraźnie słuchać inspiracje wspólnym dziedzictwem, czyli bogatym folklorem oraz tradycyjnymi dźwiękami Kuby i zachodniej Afryki.

Richard Bona bez trudu scala odległe muzyczne przestrzenie. Często sięga do jazzu, popu, bossanovy, afro-beatu oraz tradycyjnych songów i funku wprost z Afryki.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Artysta pochodzi z Kamerunu. To znany multiinstrumentalista. Pasję rozwija już od dziecięcych lat. W wieku pięciu lat śpiewał wraz z rodziną w miejscowym kościele. Pierwsze instrumenty Richarda Bony to flet prosty oraz różne instrumenty perkusyjne, często o oryginalnym charakterze. Artysta w czasach nastoletnich sam skonstruował sobie gitarę akustyczną, dwunastostrunową. W wieku jedenastu lat przeprowadził się do miasta Douala i tam rozpoczął zarabianie na życie grą na instrumentach. Grał przede wszystkim na gitarze elektrycznej. Ten czas sprzyjał pewnemu odkryciu. Bona zorientował się, że posiada lekkość w graniu ze słuchu niemal na każdym instrumencie. Richard Bona miał trzynaście lat, gdy usłyszał go właściciel jazzowego klubu w lokalnym hotelu. Francuz zaproponował mu stworzenie niewielkiego big bandu. Właśnie dzięki postaci właściciela klubu, Bona odkrył fascynujący świat jazz. Pod wpływem inspiracji twórczością Jaco Pastoriusa zdecydował się na grę na basie elektrycznym.

Rok 1989 stał się rokiem przełomowym. Bona zamieszkał w Paryżu i rozpoczął współpracę z czołowymi afrykańskimi i francuskimi jazzmanami. Byli to: skrzypek Didierem Lockwood, Mark Ducret, Manu Dibango oraz Salif Keita. We Francji, w Paryżu Richard Bona spędził aż siedem lat. W tym czasie przede wszystkim doskonalił swe umiejętności ucząc się od pierwszoligowych muzyków, między innymi od legendarnego artysty Joe Zawinula. Bona szybko zasłynął jako fenomenalny basista, a opinia ta zaowocowała współpracą z najlepszymi światowymi muzykami. Byli to Michael Brecker, Chaka Khan, Paul Simon, Joni Mitchell, Harry Connick Jr., Herbie Hancock, Bobby Mc Ferrin, Chick Corea, Harry Belafont i George Bensone. W roku 1999 Richard Bona wydał swoją debiutancką płytę „Scenes from My Life”, a w 2002 roku został członkiem legendarnej Pat Metheny Group. Artysta do dnia dzisiejszego wydał osiem świetnych albumów, z których krążek „Bonafied” zdobył w Polsce renomowany status złotej płyty.

Bona Richard to stały bywalec podczas Ethno Jazz Festival. W latach 2013 oraz 2016 dał na wrocławskiej scenie genialne oraz długo wspominane koncerty. Tym razem, 15 listopada pojawi się na scenie w nowym muzycznym kostiumie. Ten wyjątkowy afrykański czarodziej z pewnością znów oszołomi publiczność. Takiego koncertu nie wolno przegapić!

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl