Deerhunter w Gdańsku - koncert
Jak można opisać stojącą poza czasem, wyrwaną z jakichkolwiek kontekstów płytę, która powstała z wielkiego niepokoju o postęp zanikania kultury, natury, człowieczeństwa, logiki i emocji?
Gdzie?
Teatr Szekspirowski
Bogusławskiego W. 1, 80-826 Gdańsk
Kiedy?
20 listopada 2019 od 20:00
Za ile?
89 zł

Pierwszy koncert zespołu Deerhunter w mieście Gdańsk odbędzie się już 20-go listopada 2019 roku, w Teatrze Szekspirowskim, znajdującym się przy ulicy Bogusławskiego W. 1. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00, a bilety wstępu kosztują 89 złotych.

Jak można opisać stojącą poza czasem, wyrwaną z jakichkolwiek kontekstów płytę, która powstała z wielkiego niepokoju o postęp zanikania kultury, natury, człowieczeństwa, logiki i emocji? Drugie pytanie: po co tworzyć kulturę w czasach, w jakich zdolność odbiorcy, by skupić uwagę jest bliższa zeru niż kiedykolwiek indziej, zaś tworzenie muzyki zredukowane zostało do wskaźników oraz algorytmów słuchalności? W takim razie po co rano się budzić? I dlaczego wszystko nie zniknęło jeszcze?

Ósmy album Deerhuntera jednak nie pozostaje w odniesieniu do tych pytań, dając równocześnie zmyślone na prędce odpowiedzi. Później wstaje z łóżka, poprzechadza się, nagra w kilku miejscach strategicznych Ameryki Północnej. Po tym wraca do domowych pieleszy, żeby nie usłyszeć żadnych gorszych wiadomości.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Grupa Deerhunter została założona w roku 2001, zespół indierockowy pochodzący z Atlanty, pierwszy raz ma w planach odwiedzić miasto Gdańsk. Jeden z dwóch tylko koncertów w naszym kraju, w trakcie ich trasy z najnowszym, wydanym w roku 2019, w styczniu albumem, pod tytułem: "Why Hasn’t Everything Already Disappeared?", będzie miał miejsce w Teatrze Szekspirowskim.

Od pierwszych dźwięków fortepianowych i klawesynowych w piosence, pt.: "Death in Midsummer" niezwykle trudno jest ocenić, do jakiego gatunku należy ta płyta. Czy też "No Ones Sleeping" jest wynikiem przerwanej nagraniowej sesji Kinksów w roku 1977 (Berlin), produkcja - Eno? Nie. Jest to nostalgia. Jeżeli jest jakaś rzecz, którą zespół wyjaśnia, to iż wyczerpuje ich ta jakże toksyczna koncepcja. Spędzają czas, zamiast tego na opracowaniu nowych podejść do perkusji, mikrofonów, klawesynu i elektromechanicznych oraz syntetycznych dźwięków pochodzących z keyboardów. Jeżeli pozostawiają jakiekolwiek gitary, są jedynie czystym chromem, podłączonym bezpośrednio do miksera, bez żadnego wzmacniacza oraz oldskulowego ciepełka. Natomiast rezultat jest wręcz ekscytujący, nieprzewidywalny i natarczywy, jak żadne inne z dzieł w ich piętnasto-letniej karierze. Zatem Deerhunter przygotował płytę science fiction, ale traktującą o teraźniejszości.

Jest teraz potrzebny? Ma jakiekolwiek znaczenie? Możliwe, iż tylko dla wąskiego grona publiczności. Reakcją na okropności, które wydarzyły się podczas I Wojny Światowej był tutaj dadaizm. Punk, na wolność oraz na powolność z lat siedemdziesiątych. Natomiast hip-hop kulturą wyzwoloną, jaka rzuciła wyzwanie wyobrażeniem masowym o doświadczeniu afroamerykańskim. na co dziś reaguje popularna muzyka?

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl